| domnitaRalu a întrebat:

Se poate spune că Ștefan cel Mare a fost cel mai important domnitor Român?

29 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce ai scris „Român" cu majusculă"?
În limba română nu e corect așa.

| domnitaRalu explică (pentru corolav):

Că sa scot in evidenta faptul că a fost român! happy

| corolav a răspuns (pentru domnitaRalu):

Și Carol I a fost român.

| corolav a răspuns:

În ce privește adevărurile despre Ștefan cel Mare și Mihai Viteazul cred că este cazul să fim mai circumspecți, mai reticenți.
Multe din cele ce s-au scris în cărțile de istorie despre aceștia sînt inventate, multe neadevărate și scoase „la înaintare" ca să avem și noi posibilitatea de a ne bate cu cărămida - n piept.
În schimb istoria despre neamțul Carol de Hohenzolern, devenit mai apoi Carol I, este foarte aproape de noi și pusă pe tapet de oameni care știm cu siguranță că au trăit și au scris despre acesta ( de bine sau de rău).
În plus, a fost și domnitorul care a domnit cel mai mult în România.

| domnitaRalu explică (pentru corolav):

Bătăliile câștigate de Stefan cel Mare sunt cunoscute, studiate, ce ar fi inventat!?

| corolav a răspuns (pentru domnitaRalu):

Și americanii au spus că au fost pe lună și ne-au prezentat alunizarea chiar la televizor.
Dar chiar și acum, după 50 de ani( 49, mai exact) nu există certitudinea că au fost acolo.
De ce, de atunci, nu s-a mai trimis nicio expediție americană spre Selene?
Nu s-au reușit elucida evenimentele din România anului 1989.
Și matale mă trimiți în urmă cu 600 de ani?
Prințeso, istoria se scrie cu foarte multă minciună și prea puțin adevăr.
Iar noi românii am devenit o nație de prea mari lăudăroși și, spre lauda noastră ( adică ne - lauda, adică auto - lăudarea, în sensul de a ne bate cu cărămida-n piept) am inventat o serie de povești pe care, cei mai mulți dintre noi, naivii, le cred și spunem și noi ce ne - au învățat alții să spunem.
Există o expresie care se potrivește foarte bine la ceea ce înseamnă istorie și mai ales la aceea a noastră. Aceea de a ști „ să citești printre rînduri".
Cea mai mare bogăție a poporului român este în mod cert LIMBA ROMÂNĂ, pe care niște cretini de academicieni, la momentul anilor 90, au găsit ei de cuviință să o schilodească, în primul rînd cu acest „â" din „a".( Cealaltă scriitură ar fi fost, chipurile, de sorginte comunistă).
Al doilea exemplu este această imixtiune, în limba noastră, a mii de cuvinte de sorginte engleză și tinerii de azi, din România, au ajuns să nu mai știe scrie și vorbi românește.

| domnitaRalu explică (pentru corolav):

Sunt de acord!

Bula
| Bula a răspuns:

In nici un caz.
Stefan cel Mare a fost domnitorul Moldaviei, iar Romania s-a inventat abia dupa un jumat de mileniu dupa el.

| domnitaRalu explică (pentru Bula):

Nu contează, a fost moldovean, dar până la urmă tot român.

| Bula a răspuns (pentru domnitaRalu):

Da, si la urma urmei a fost tot homo sapiens. big grin
Nu toata Moldavia lui Stefan cel Mare este in Romania, deci pana la urma ucrainean, rus, sau ce a fost?

| domnitaRalu explică (pentru Bula):

Și moldovenii din republica. Moldova sunt tot români...

| Lioana a răspuns (pentru domnitaRalu):

Nu a fost roman ci moldovean. Atunci nu însemna același lucru asa cum înseamnă acum. Eu fiind din Transilvania nu consider că Ștefan cel Mare a fost domnitorul țării mele și în nici un caz nu l-aș considera cel mai important.
A ctitorit biserici dar pe de altă parte a preacurvit și a ucis oameni nevinovati fara a le acorda o judecată corecta in prealabil iar la final a ajuns sa plătească tribut turcilor ca sa fie lăsat sa domneasca in pace.

| domnitaRalu explică (pentru Lioana):

Este vorba de neamul românesc, fie că suntem olteni, ardeleni, sau moldoveni. La asta m-am referit...

| Bula a răspuns (pentru domnitaRalu):

Jumatate.
Iar celalalta jumatate sunt de alte natii.

| Lioana a răspuns (pentru domnitaRalu):

E mai puțin important dacă e corect să-l numești "român" sau nu. Ideea e că nu a fost un om integru și nu merita sa fie ridicat în slăvi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil Carol I a fost cel maiimportant conducator roman.

| Lioana a răspuns:

Nu. Alexandru Ioan Cuza a fost cel mai important domnitor român, după părerea mea. Chiar și Vlad Tepes a fost mai important decât Stefan.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Stefan cel Mare nu era mare era de 1.55 si nu era cel mai important cel mai important a fost Mihai Viteazul.

| anonimg a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cred ca Stefan cel Mare a fost si el candva mic. happy Si mai cred ca parintii lui i-au dat un alt nume la inceput. car o fi fost numele lui complet la nastere?
Iar Mihai Viteazul trebuie sa se fi temut si el de ceva; macar de soareci sau de serpi. Si el trebuie sa fi avut un alt nume la nastere...

DomnitaRalu, sper ca nu te superi daca mai glumim. ma asteapta pareri. Eu o sa promovez intrebarea ta.
Totusi, Stefan cel Mare nu a domnit in actuala Republica Moldova? Nu stiu, ma gandesc.
https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tefan_cel_Mare

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mare curvar, mare betiv, mare criminal, mare detinator de sclavi-iobagi in parteneriat cu popii, mare proxenet=a dat turcilor fetite si baietei, dupa ce si-a facut mendrele cu ei

| ziftode a răspuns:

"importanta" se masoara relativ la ce a facut pentru Romania
Mihai Viteazul a facut mai mult dar pentru un timp mai scurt
moment in care Alexandru Ioan Cuza a facut practic cel mai mult (unirea Moldovei si Tarii ROMANESTI plus a impus respect turcilor si nu am mai fost tratati ca domeniu de rahat turcesc) si a fost (inca) domnitor (dupa aia au fost regi, presedinti, etc.)

iar daca vrei o generalizare si nu iti pasa de titlu (regi, presedinti, domnitori, etc.) atunci cel mai important a fost Burebista, ala a facut din tara asta un imperiu!

| LoneGunman a răspuns (pentru ziftode):

Burebista wtf? iar pui in acelasi oala romanii cu dacii?

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Mai degraba un tradator.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, eu as spune ca este A. I. Cuza, dat fiind faptul ca in timpul domniei sale a aparut Romania moderna. Stefan cel Mare e cu siguranta cel mai important domnitor al Moldovei in schimb, cu siguranta. Am putea spune ca si Mihai Viteazul e foarte important, sub el s-a realizat pentru prima data unirea celor 3 principate, chiar daca pentru putin timp.

| LoneGunman a răspuns:

Da, Stefan Cel Mare era cel mai important conducator Roman care a luptat fair-play
restul Mihai Viteazu si Vlad Tepes au obitnut putere prin inselaciune, tradare, sa nu mai zicem de Avram Iancu care practic nu a purtat nici o batalie...
Stefan cel Mare trebuia sa fiu Erou national nu Avram Iancu(care trabuia sa fie un personaj aproape neamintit in cartiile de istorie)

| domnitaRalu explică (pentru LoneGunman):

Pai Stefan Cel Mare este și Sfânt in Biserică, deci cred că este un fel de erou național, nu!?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LoneGunman):

Inainte de a intelege istoria: cauta sa inveti sa folosesti corect limba in care incerci sa iti exprmi parerile. :'( succes

| AmaTor_UrasTe_1998 a răspuns:

Dap tinand cont de lunga domnie si de victoriile pe care le-a avut.