| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Se spune ca istoria e scrisa de invingatori. Istoria Romaniei pe care o stim noi de pe internet si din biblioteca e falsa pentru ca si in perioada comunista istoria a fost rescrisa, adevarul il stiu numai serviciile secrete si francomasonii. Exista vreun manual de istorie care sa expuna istoria Romaniei in totalitate adevarat? Ca am impresia ca toate sunt rahaturi de prostit copii.

7 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Francmasonii doar si aroga succesele; nu si esecurile lamentaile. poti intelege istoria doar trecand prin filtrul propriei ratiuni fiecare eveniment consemnat

| Mclaren12 a răspuns:

Ar fi multe multe de spus despre istoria Romaniei.

Doar ca sunt sanse mari ca cine da cartile pe fata sa ajunga la puscarie pentru ca "democratie" si "libertate de opinie".
Evident ca se reincearca instaurarea comunismului. Ma intreb daca romanul o sa faca ceva in legatura cu asta sau doar o sa continue sa cerseasca ajutor divin de la stafii biblice fictive.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mclaren12):

Comunism nu a fost nicicand in Romania; iar ce a fost dupa caderea monarhiei, a fost doar jeapca, care s-a amplificat dupa "lovilutia" din '89. iar in prezent "se razboiesc" acele clanuri de tip mafiot care ne cnduc de 39 de ani

| Mclaren12 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu a fost?
Am citi mai de mult cum comunistii rusi au impus comunismul in Romania. Ana Pauker era una de-a lor.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ana Pauker, Teoharie Georgescu, Walter Roman-tatal lui Petre Roman, Gheorghe-Gheorghiu Dej si multi lingai care pupau in k/ur casa regala, dar au trecut de partea ocupantului sovietic instaurand un fel de sclavie mascata bazata pe teroare, delatiune si muuulta indoctrinare din partea clerului crestin-ortodox.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pai asta inseamna comunism, sclavie bazata pe teroare si indoctrinare. Din ce imi dau eu seama, Ceausescu a luat tara in propriile maini si a inceput sa-si faca de cap cu ea si sa nu mai urmeze ordinele, iar dupa pretinsa revolutie tot comunistii au fost aia care au urmat la conducerea statului.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mclaren12):

Ceausescu a fost o marioneta, aidoma monarhilor ce i-au succedat lui Al. Ioan Cuza. Ceausescu a fost propulsat si sustinut de interese oculte din exterior si din interior; interese care au deturnat Revolutia din dec. '89.