| iAMVi a întrebat:

Se spune că megalodonul a dispărut în urma răcirii oceanelor. Iar în filmul "The Meg" în care se descoperă megalodonul, spun că a supraviețuit fiindcă, pe fundul oceanului s-a găsit o zonă de apă caldă unde a trăit atât timp, am uitat cum denumiseră ei acel fenomen.
Întrebarea mea este, există acest fenomen, sau este o invenție ca să dea bine la film?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De ce n-ar fi și asemenea zone? Oceanele sunt cercetate/cunoscute intr-o proporție foarte scăzută

| bra2019 a răspuns:

Nu, nu exista acel fenomen, este doar o inventie, astfel, s-au gasit oseminte ale megalodonului spun cercetatorii, insa este greu de crezut.