| Adysor92 a întrebat:

Seara buna! Am o intrebare, cum as putea sa invat franceza singur? Am nevoie de pareri, eficiente daca se poate! Dau funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Există un manual de „Limbă franceză fără profesor " de Nicoliță.
Este excelent. Are și transcriere fonetică.
Caută o gramatică.
Și două dicționare ( mai mărișoare; alea mici sînt incomplete).
Un dicționar român - francez și unul francez român.
Hai, baftă, și spor la învățătură!

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Invata gramatica, cuvinte de baza, pe urma citesti/traduci texte. Spor!

| Aube a răspuns:

Pe langa ce ti s-a spus, dupa ce inveti ceva, urmareste filme in limba francez. Verifici traducerea (a ta cu a lor) si inveti exprimarile, accentul, etc. Te vor ajuta mult.

| Mihaimihai1234 a răspuns:

Pentru inceput google translate, scrii ce cuvinte de intereseaza si dupa inveti, 2 iei un dex romana-franceza, 3 sunt aplicatie pe Android sau ios care sa te invete cuvintele de baza

| Adysor92 explică:

Multumesc tuturor!