| Girly97 a întrebat:

Serviciile bancare de alerte prin SMS ne pot ajuta in cazul tranzactiilor misterioase?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pot ajuta intr-o anumita masura. Dacă cardul este personal și îl folosești doar tu, atunci poți discerne singur dacă e sau nu misterioasă tranzacția.
Te ajută dacă în timp real te alertează pentru orice tip de tranzacție.
Există cazuri în care s-au furat sume consistente de pe cardurile furate, hoții alegând sa plătească contactless până la suma de 100 de lei. Astfel, proprietarul nedeclarand pierderea cardului, s-a trezit cu conturile goale.

4 răspunsuri:
| hd04wbw a răspuns:

Da, sigur pentru ca te va alerta de fiecare data cand exista tranzactii de pe cardul sau contul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pot, căci alerta o dă un roboțel, care nu are cum să discearnă care tranzacție e misterioasă și care nu.

| Bizon95 a răspuns:

Mai bine folosesti de fiecare data ceva de gen paysafecard, cu care tranzactia e valabila o singura data, nu iti mai pot lua bani dupa aia de pe card

| Ineys a răspuns:

La fiecare tranzactie primesti un SMS. Acum tu hotarasti daca e misterioasa sau nu, adica daca ai facut tu tranzactia sau altul.