| MikeMic a întrebat:

Sincer, m-am plictisit de invatamantul acesta de C***T din Romania, nu il mai suport, mai ales profesorii care au relatii apropiate cu elevii si pe ei ii trec la orice materie. Eu am ramas cu media neincheiata acum pe semestrul al doilea cand altii aveau numai 2 si 3 in teste si i-a trecut cu 5 fiindca sunt apropiati... M-am saturat de tot C***U' asta de invatamant. Nu vreau nici eu sa repet clasa, dar daca am profesor ce are boala pe mine ce sa fac acum. Voi ce parere aveti? straight face

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Repetent ramai nu din cauza ca au ceva profesorii cu tine ci sa nu inveti. lasa frustrarile si pune mana pe carte prima data

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Eu si colegul de banca suntem cei mai buni din clasa, totusi e o diferenta... mama lui a fost eleva profului de fizica, iar de asta proful de fizica l-a favorizat pe el mai mult, decat pe mine, fiind copilul colegei lui de munca (mama e profesoara). Mie mi-a pus un 8, si mi-a trecut media 9 pe primul semestru, si am pierdut o bursa. (La BUC, S4 trebuie sa ai 10 curat media anuala). Iar la colegul, a facut o chestie de genul "Uite si la asta, ii mai trebuie o nota, hai sa -i mai punem o nota, un 10, ca sunt sigur ca el a invatat deja si nu mai trebuie sa pierdem timpul sa-l ascultam". Si el, a uitat sa invete acasa si a transpirat in pauza ca nu stia nimic, si domnu' i-a facut asta... Si in ziua respectiva a ascultat alti copii, la unii in aceeasi situatie le-a pus 4. Si apoi la jumatatea orei s-a dus in camaruta lui sa fumeze si sa uite la televizor. XD

| johnnny123 a răspuns:

Acum o lună spuneai așa, citez:

"Notele mele stau in felul urmator: 4, 4 si 3. In teza am luat 4. Iar la matematica eu stau foarte prost, iar cand ma refer la foarte prost, nu stiu absolut nimic! Nici eu nu stiu cum am reusit sa trec clasele pana acum"

Acum te plângi că învățământul este de c***t și profesorii sunt părtinitori. Păi dacă nu știi absolut nimic, ce vină au profesorii?

Dacă vrei să treci clasa, învață. Nu te mai plânge că alții sunt promovați pe nedrept și tu nu ești. Încearcă să fii tu ăla promovat pe drept.

| MikeMic explică (pentru johnnny123):

Ce vina au profesorii? Stai calm ca si ei au vina lor. Daca vede ca nu stii poate sa-ti explice din nou, frumos. La mine nu s-a pus cazul ca ma facea prost si urla la mine ca de ce pun intrebare la ora ei...

| johnnny123 a răspuns (pentru MikeMic):

Cam câte ore pe zi ți-ai dedicat studiului matematicii? Fii cinstit.
Ți-ai făcut temele, ai încercat să înțelegi pe cont propriu, ai fost atent la ore?

Nu cred că vreun profesor ar urla aiurea la un elev care învață. Am fost și eu elev vreo 12 ani, am văzut și eu destui profesori săriți de pe fix, dar nu am întâlnit nici o situație în care un elev care cunoștea materia să fi fost nedreptățit în mod clar și repetat.

Cel mult un profesor care avea boală pe tine te scotea mai des la tablă, dar dacă știai, nu avea ce să-ți facă.

Problema ta este că nu știi nimic, iar asta nu este vina profesorului. Ai manuale, ai exerciții, ești prezent la aceleași ore ca toți ceilalți, ai acces la aceleași informații.

| MikeMic explică (pentru johnnny123):

Pe zi mi-am dedicat cam 2 ore pentru matematica.
Am facut temele mereu (cu un chin ce dura ore); am fost atent la ore.
Sincer, m-as fi bucurat daca ma scotea si pe mine la tabla. Insa tot nu pot sa prind matematica in nici un fel...

| johnnny123 a răspuns (pentru MikeMic):

Știm amândoi la fel de bine că nu ai făcut nimic din toate lucrurile astea...

Un elev care învață câte două ore pe zi la o materie, își face temele și este atent la ore nu are cum să aibă notele 4, 4, 3 și 4 în teză.

Pentru că rezolvarea temelor necesită înțelegerea materialului. Dacă spui că ți-ai făcut temele, înseamnă că ai înțeles materia, deci nu ai avea niciun motiv să iei numai 4 și 3.

| Mayar a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti ca si facultatile sunt si mai mizerii si sa alegi una la care profii nu te persecuta.

Cu privire la situatia curenta, faci ce au facut toti : ii inveti materia ca pe Tatal Nostru si treci de acest ghimpe ce il ai in fata ta. Altfel nu ai cum...

| minrest a răspuns (pentru Mayar):

Materia la un curs, la facultate? Sa o inveti ca pe Tatal Nostru? Pai nu ai ce! Nu ai ce invata pe dinafara. Nu esti niciodata intrebat la examen ceva ce se gaseste ca atare in suportul de curs (care de obicei nici nu exista), in notite sau in bibliografie. Ti se dau numai subiecte pe care le dezvolti atunci, pe baza cunoasterii si intelegerii bibliografiei, la care intelegere te ajuta mult cursul si seminarele. Asa a fost si la Istorie, si la Limbi Straine. Nu ai ce sa inveti pe dinafara.

| Mayar a răspuns (pentru minrest):

Probabil ca la facultatea ta de umana asa e, mai ca lumea decat restul facultatilor. Eu am fost la facultate de stat si a fost precum am scris mai sus, opus a ceea ce ai zis tu. Macar tu nu ai chinui atat de mult

| minrest a răspuns (pentru Mayar):

Sigur ca e mai bine, dar evident ca e mai greu sa intelegi decat sa memorezi, si sa memorezi oricum nu prea are rost. Si eu am facut facultati la stat, Istorie si Limbi Straine in cadrul Universitatii Bucuresti.

| peperonies a răspuns:

Scoala e atat de simpla incat sunt mereu surprins cum nu reusesti sa iei un 5. La scoala te duci mai putin sa inveti si mai mult ca sa arati societatii ca poti sa joci dupa reguli. Daca ai reusit sa fii atat de idiot incat sa nu iti incheie un profesor situatia inseamna ca sigur ai facut ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ceva de genu, eram varza la matematica, si in total la finalul anului media mea era 7, 3 in primul semestru, si 4 in al doilea, asta era acum 10 ani si eu eram in clasa a 7- ea. Ca sa nu repet anul, i-am dat profesorului de matematica 300 de lei( 3 milioane), si mi-a schimbat notele in primul semestru 8 si in al doilea 9. Asta a fost solutia mea. Po-ti incerca. SUCCES

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ramaneai nici corigent.

| DrGoogle a răspuns:

Intrebarea e de ce are boala pe tine, daca invatai si aveai note mari mai avea boala pe tine?laughing

| MikeMic explică (pentru DrGoogle):

Nu cred, dar la acea materie sunt varza (varza de tot) si nu pot sa fac nimic sa devin mai bun, m-am pierdut inca de la inceput... Dar nici nu este corect ca pe altii sa-i lase sa treaca, nu?

| DrGoogle a răspuns (pentru MikeMic):

Poate e genul de profesor care vrea sa te duci sa faci pregatire la el, du-te la cateva sedinte de pregatire si ai sa vezi ca te trece garantatwinking

| MikeMic explică (pentru DrGoogle):

Acum cand s-a terminat anul scolar? happy Sincer, imi bag toata **** si o sa ma mut la alta scoala. Poate o sa imi fie mai bine

| DrGoogle a răspuns (pentru MikeMic):

Poate gasesti acolo un profesor sa aiba boala pe tine la alta materie laughing

| nda a răspuns (pentru MikeMic):

Oricat de varza ai putea sa fii la materia respectiva, trebuie sa fii capabil sa scoti un 5 tras de par.

| Georgiana199306 a răspuns (pentru MikeMic):

Nu ai tu grija celorlati, tu invata pentru tine, inceteaza sa te mai intereseze ce,, relatii'' au ceilalti, nu e corect dar asa va fi mereu nu putem schimba nimic

| Edisor27 a răspuns:

Du-te la alta scoala, probabil acolo iti va fi mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| TroubleInParadise a răspuns:

Stai chill, o luna in Anglia si o sa te razgandesti!winking

| Bogdiy14 a răspuns:

Am un coleg ce a luat la metamatica 11 note, toate intre 2-4

| Hexcore a răspuns:

Majoritatea profesorilor mei sunt de treaba...dar da, normal ca simpatizeaza.De exemplu m-a ascultat la engleza vinerea si mi-a pus 9. Iar altele care nu isi invatasera si nu au zis nimic la tabla le-a pus 10...dar asta e.