| anonim_4396 a întrebat:

Sincer merita sa faci master?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Daca e nevoie pentru defintivarea studiilor atunci e oarecum obligatoriu. De exemplu, la Politehnica dupa cei 4 ani de facultate primesti o diploma ca esti licentiat in inginerie in domeniul ala dar ca sa primesti diploma de inginer trebuie sa faci si masterul. Dar oricum e usor, ai foarte putine ore, 2-3 zile pe saptamana si in special seara pentru ca se stie ca cei de la master lucreaza.

| alessia5158 a răspuns (pentru Bondarel99):

Cu exemplul dat, esti in eroare! ---un licentiat al vreuneia dintre facultatile din cadrul unei universitati tehnice din Ro primeste, la sfarsitul celor 4 ani de licenta(240 ECTS), o diploma cu denumirea de "DIPLOMA DE INGINER"(in conformitate cu prevederile HG nr.607/2014).
"LICENȚA - Diploma conferită după promovarea unui program de studii universitare de licenţă se numeşte diplomă de licenţă, diplomă de inginer sau, după caz, diplomă de urbanist. Pe diploma de licenţă, pe diploma de inginer sau, după caz, pe diploma de urbanist se menţionează toate informaţiile necesare pentru a descrie programul de studii absolvit, inclusiv forma de învăţământ urmată şi titlul obţinut. Diploma de licenţă, diploma de inginer, respectiv diploma de urbanist sunt însoţite de suplimentul la diplomă şi se eliberează, gratuit, în limba română şi într-o limbă de circulaţie internaţională."--- vezi sursa:https://www.edu.ro/acte-de-studiu

Asadar, pentru obtinerea unui titlu profesional 'de inginer" sunt suficiente studiile de licenta cu o durata de 4 ani (240 ECTS). Studiile de nivel master nu sunt obligatorii asa cum lasi sa se inteleaga cu afirmatia :" ca sa primesti diploma de inginer trebuie sa faci si masterul"!

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Da primesti diploma ca esti licentian in ingineri inseamna ca esti inginer. Nu are niciun sens raspunsul tau

| Bondarel99 a răspuns (pentru alessia5158):

De cand s-a adoptat sistemul Bologna si sunt 4 ani in loc de 5 (5 care cuprindea si masterul) acum nu ai diploma intreaga de inginer, esti practic subinginer. Eu vorbesc de Poli din Bucuresti, am dat un exemplu, nu il dadeam daca nu eram in cunostinta de cauza.

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Citeste te rog raspunsul meu de mai sus, am dat doar un exemplu, nu iesi pe deplin inginer. Esti licentiat in domeniul in care ai facult facultatea de inginerie (de ex. mecanica), diploma de inginer o primesti dupa master.

| alessia5158 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu stiu cat de "in cunostinta de cauza" te aflii dar, totusi, iti sugerez citesti articolul 152 din Legea Educatiei Nationale nr.1/2011,actualizata 2017:
https://www.isj-cl.ro/......n.2017.pdf

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru anumite domenii de studii precum medicina generala, medicina dentara, farmacie, medicina veterinara si arhitectura studiile universitare de licenta si de master sunt comasate intr-un program unitar de studii cu o durata de 5-6 ani. In acest caz, studiile de nivel master sunt obligatorii!
Pentru toate celalalte domenii de studii, studiile de nivel II-master nu sunt obligatorii dar sunt utile si uneori chiar necesare in viitoarea cariera profesionala!

| mgtow a răspuns:

Nu ajuta la nimic, multi invata de pomana si castiga un salariu slab, eu am numai liceul facut si castig 2500€ pe luna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde pe ce vrei sa te specializezi si cata atentie dai studiilor

| peperonies a răspuns:

Daca nu faci challenger e degeaba.