| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Societate alienata este acea societate in care valorile sunt considerate nulitati, si se intampla niste lucruri grave oamenilor, de ex. muncesc aproape pe degeaba, in timp ce altii, putini, detin toate bogatiile materiale. In societatea alienata oamenii se comporta anormal in proportie foarte mare, astfel ca un om normal e apreciat ca anormal si nu-si gaseste "locul", el trebuie sa caute mult sau sa devina singuratic ca sa se simta in largul lui. In societatea alienata oamenii nu se ajuta intre ei, ci se dusmanesc, se invidiaza, sunt IMORALI, o astfel de societate se autodistruge. Cum argumentati acest lucru.

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tin sa rectific faptul ca invidia este, intr-o oarecare masura, de folos conditiei umane. Prin invidie aspiri la mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai argumentat tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai cam argumentat deja. Poti da un exemplu pe Guta analfabet, esec uman comparat cu Simona Halep care are o valoare. De Guta daca moare urla manelele 5 luni dar de Halep nicaieri nu te informeaza de asa ceva.