| AlexDorinel a întrebat:

Spuneti-mi daca ce spun eu mai jos este adevarat si de ce.

1.Soarele este din ce in ce mai puternic, deci vom ajunge ca in Africa?

2. Timpul trece din ce in ce mai greu pentru ca luna se indeparteaza de pamant?

3. Poluarea va scadea in urmatorii 10 ani pentru ca lumea se civilizeaza?

8 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"1.Soarele este din ce in ce mai puternic" NOPE
"deci vom ajunge ca in Africa" DAP
ideea e ca o sa fie mai cald, dar nu din cauza ca soarele e mai puternic ci din cauza ca se face efectul de sera: CO2 nu permite caldurii sa se disipe, asa ca, caldura se acumuleaza

"2. timpul trece din ce in ce mai greu pentru ca luna se indeparteaza de pamant."
NOPE, teoria relativitatii spune ca timpul se misca mai greu daca esti MAI APROAPE de un obiect cu masa mare, deci daca se indeparteaza...

"3. Poluarea va scadea in urmatorii 10 ani pentru ca lumea se civilizeaza"
o sa vedem, dar eu personal ma indoiesc de mi se indoaie rau, cu, mai scapa cate un Trump si face pipi pe ecologie, ca sa mareasca economia lui, si cu presedintele lu' peste care da foc la Amazon si apoi face pe prostul, doar ca sa defriseze
SIIII cu imbecilitatea de masini electrice, care sunt o tampenie dpdv ecologic, pentru ca iei pe mere, dai pe, pere, nu folosesti benzina dar curentul e facut in centrale termice in care se ard carbuni IN DRACI!

| aumih16 a răspuns:

Tot ce este posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. lumina da soarele nu
2. ce
3. depinde ce crezi tu că este poluarea. Dacă evoluăm atunci nu putem decât să facem tot mai multe chimicale și chestii care au durata de viață din ce în ce mai mare adică nu se descompun natural. Aia e poluare și nu putem să scăpăm de ea

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Dacă ma intrebi pe mine nimic nu se îndreaptă in bine poluare tot mai multă soarele din câte știu el se extinde și va mânca toate plantele care se învârte in jurul lui cine știe câte miliarde de ani se va întâmpla asta treaba cu luna nu o știu am sa ma documentez mai făcut curios puțin

Răspuns utilizator avertizat
| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru AlexDorinel):

Posibil tinere

| rapandula a răspuns:

1. Da este adevarat. Soarele, din cate stiu, isi mareste volumul cu 10% pe fiecare an insa datorita distantei fata de Pamant incredibil de mare si datorita dimensiunilor ei foarte mari, acest lucru se observa foarte greu, e nevoie de aparatura. Pe masura ce Soarele isi mareste volumul, straturile sale exterioare vor fi din ce in ce mai aproape de planeta noastra marind totodata temperaturile noastre. Se preconizeaza ca in cateva sute de miliarde de an, cu cat ne apropiem de un miliard de ani din momentul asta, temperaturile de pe Pamant vor fi similare cu cele de pe Venus facand viata imposibila. In 5-6 miliarde de ani Soarele isi va marii atat de mult volumul incat cel mai probabil va inghitii Pamantul. Mercur si Venus vor fi 100% inghitite.
2. Este si asta adevarat. Luna se indeparteaza de Pamant cu aproximativ 3, 82cm pe an. Cu cat Luna se indeparteaza, cu atat rotatia planetei este mai lenta. Insa aici vorbim de o lungire a zilei cu o fracțiune minuscula dintr-o secunda. Va fi nevoie de trecerea a peste 100-200 de milioane de ani pentru a trece la o zi = 25h.
3. Teoretic asa trebuie sa se intample. Aici vorbim despre ceva de viitor, deci nu putem spune daca este adevarat sau fals. Practic, incepem sa vedem din ce in ce mai multe discutii si promovari in acest sens. Oamenii vorbesc mai mult despre asta, autoritatile, companiile mari dar si cele mici, la fel. Toti vorbesc despre viitorul nostru si al planetei noastre. Inainte nu se vorbea mult despre asta pentru ca planeta ne ascundea intr-o mare masura efectele noastre, insa acum a devenit prea evident pentru ca nu poate redresa la nesfarsit bagubele noastre si astfel trebuie facut ceva. Eu unul sunt increzator si vizionar, asa ca parerea mea este ca vom prece peste asta cu o lectie invatata. Ne-am lovit de multe momente de genul, mereu am trecut peste si am avut ceva de invatat care ne-a schimbat vietile si modul de gandire radical in mai bine. Cel mai bun exemplu este Renasterea. Daca vrei vorbim si despre asta. Am multe de zis.

| Eisenheim a răspuns:

4. In Romania poluarea va scădea cu 75% datorită sărăciei nu ne vom mai permite nimic din ceea ce astăzi poluează laughing 5. Timpul trece mult mai greu când ești la lucru, iar după ce ieși într-o oră trec trei și iar trebuie să dormi sa te poți trezi dimineața să mergi la lucru laughing