| Ayanna_7978 a întrebat:

Spuneti-mi nume de fete-femei care sa NU se termine cu litera A...
fundita...(sa fie nume Romanesti...in afara de numele Carmen)
Va pun mintea la incercare!

64 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Catrinel

NOname
| NOname a răspuns:

OK.winking Deci am gasit asa:
Yasmine, Ingrid, Flori, Sarah, Melanie, Noemi, April, Jeni, Paulette, Dolores, Irene, Anatolie, Zoe, Michelle, Etel, Rosemarie, Yoko, Danielle, Pauline, Adele, Ines, Noelle, Lorelai, Argi, Milagros, Dulce, s. a.
Sunt inca destul de multe, dar par si mai ciudate, neobisnuite.winking oh go on big grin

| Gizăz a răspuns:

Dan, Zoe etc.

| missbee a răspuns:

Sunt o grămadă. Alice, Beatrice, Ingrid, Miriam, Iris, Edit, Anais, Teo, Lili...
Evident nu toate au origine românească, provin din diverse cuvinte din alte limbi şi au fiecare câte o semnificaţie.
Inclusiv numele Carmen se trage din latină (carmen, carminis) şi înseamnă cântec. Numele tradiţionale româneşti sunt cele ale bunicilor noştri. Binele cunoscute Ioana, Maria, etc. ^^ În ziua de astăzi întâlneşti puţine persoane cu nume de genul acesta.

| iuli a răspuns:

Naomi, Isabel, Agnes, Beatrice, Jeni
Nu prea exista nume romanesti, majoritatea provin din greaca, latina, spaniola, ebraica etc.
Numele de Carmen provine din latina.

| medex3 a răspuns:

Nu cred ca exista nume Romanesti care sa nu se termine cu "a".thinking Ceea ce au scris ceilalti sunt diminutive de la numele originale.Sincer no ideea.
~Medex3

| eueu1212 a răspuns:

Buna! Pai uite cateva: Miriam, Ingrid, Naomi big grin cam atat funda?big grin

| cornel a răspuns:

Adele

Dolores

Etel

Eveline

Ines

Anne

Ingrid

Irene

Beatrice

| cornel a răspuns:

Adele

Dolores

Etel

Eveline

Ines

Anne

Ing

Răspuns utilizator avertizat
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Beatrice
alice
zoe
teo
jeni
cris

| Monique_3125 a răspuns:

Buna!
Ar cam fi:Iris, Zoe, Ingrid, Beatrice, Agnes, Catrinel

Si apropo toate numele romanesti de fete se termina in litera "a", cu o exceptie: Carmen, deci cele de sus nu sunt romanesti, ci provin din diferite limbi...happy

| DeeDee007 a răspuns:

Ingrid, Zoe

| Emena a răspuns:

Carmen, Beatrice, Zoe, Lili

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Virginicaalaughing
Adi, bine numele ii adriana, dar se mai striga dupa ele Adi nu?(cazu lu varamealaughingbig grin)
sau diminutive (georgii etc)

zii tu pe privat daca stiibig grin

| buburuzaucigasa a răspuns:

Cici :p

| Locaa a răspuns:

Iris-ca pe minelaughing altceva nu`mi vine in minte si mai este beatrice dar nu stiu daca ii romanesc

| enya_2479 a răspuns:

Pfffffff chiar ca nu stiu doar Lili insa e si asta o prescurtare de la Liliana si mai e Ines, dar nu cred ca e romanesc

| Drums a răspuns:

Nu exista.

| Betty18 a răspuns:

Zoe, noemi, beatrice, consuelo,
lili, alice, jeni, gabi, nicole, jane, iris, ingrid,

succes

| Bibu_2231 a răspuns:

Numele traditionale romanesti se termina in "a". Carmen este un prenume neologic. A aparut cam la inceputul sec. XX sub influenta occidentala.Muzica de opera a avut o mare contributie in adoptarea lui.Majoritatea romanilor nu prea stiu ce inseamna. Dar iti dau cateva ce nu se termina in A :
Adele
Dolores
Etel
Eveline
Ines
Anne
Ingrid
Irene
Beatrice
Iris
Miriam
Naomi
Zoe
Jasmine
Annelise

| lays a răspuns:

Agnes.(Agnes toma de ex), Beatrice, Alice, Catrinel, Cati, Teobig grin, Anastasia,

| RoxiutzaRux a răspuns:

Ildico

Răspuns utilizator avertizat
| Oana_5036 a răspuns:

Iris e in romana?

| alexa18 a răspuns:

Lili, Beatrice, Ingrid :d

| Melinik a răspuns:

Stiu cateva laughing : Naomi, Catrinel, Ingrid, Caty, Lili si km atat big grin.Bye

| LifeIsNotPerfect a răspuns:

Tori e nume de fata am o colega cu numele asta

| username_8290 a răspuns:

Lili, alice, jeni, gabi, nicole, jane, iris, ingrid,

Lili vine de la liliana, alice nu e romanesc, gabi de la gabriela, nicole nu e romanesc si nici, jane si ingrid. doar iris happy

| ladygaga_9914 a răspuns:

Stefi, Madă, Bibi, Ali
Decat prescurtari tongue
laughing