| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi regionalisme din Oltenia, ce se folosesc in viata de zi cu zi,
eventual fraze cum vorbesc oltenii asa mai distinctiv.

1 răspuns:
| AnaAna8 a răspuns:

Pai oltenii în primul rand vorbesc la pefectul simplu : făcui, mersesi, cântai. As putea sa iti zic ceva cuvinte : Ei când în loc de oare zic : "Machia " ( așa se și citește ), în loc de măcar zic : " Barim ", în rest zic la o bluza de trening : flanel. Mulți olteni dacă e ceva drăguț și mic gen un copilas sau animalut au obiceiul de a alîntâmplat cu :" firarar mamii iar " sau " mancala-r mama pe el. La closca îi zic cloță de exemplu + încă câteva cuvinte pe care le folosesc ei și cam atât