| ღKittyღ_1281 a întrebat:

Spuneti-mi si mie rauri sau fluvii din Asia, Europa si America de Nord! si spuneti-mi si unde se varsa in ce mare sau ce ocean!

1 răspuns:
| Dumnezău a răspuns:

Europa: Franta: Loara in O.Atlantic,Garronne in Atlantic si Rhone in Mediterana
Spania: Ebru in Mediterana
Portugalia: Douro si Tejo in Atlantic
Italia: Tibru,Pad(Po) in Mediterana
Germania: Elba in Baltica
Polonia: Vistula si Odra in Baltica
Si aici ar mai fi, Dunarea, Nipru si Tamisa.Primele doua se varsa in Marea Neagra,si cealalta in Marea Nordica

America de Nord : Mississippi in Golful Mexic,Sf. Laurentiu in Marea Labradorului,Colorado in Pacific,Potomac in Atlantic,Yukon in Oceanul Arctic
Asia : Yangtze si Huang He in Marea Galbena,respectiv Marea Chinei de Sud,Gange,Indus,Brahmaputra in Oceanul Indian,Tigru si Eufrat in Golful Persic,Mekong in Indian,Obi, Lena in Oceanul Arctic, Amur in Marea Kamchatka