| MARS a întrebat:

Stabiliti interdependenta planurilor Romaniei in primul razboi mondial si caracterul razboiului pe care l-a purtat?

Răspuns Câştigător
| zerohe a răspuns:

Romania, spre deosebire de celalte tari, a intrat in razboi din necesitate. Necesitatea de a-si pastra independenta si a-si recupera teritoriile romanesti ocupate de Austro-Ungari (adica Transilvania, Banat, Bucovina si Crisana) si sudul Basarabiei care fusese luat de rusi.
Romania a atacat doar pe Aus-Ung pentru acestea, si s-a aparat in sudul tarii (la Dunare, de Bulgaria, cu care avea tensiuni fiindca romanii ii atacasera in 1913 in a doua etapa a razboaielor balcanice, cand bulgarii, ajutati de austro-ungari, au intors armele catre Serbia => s-au stricat relatiile si cu Austro-Ungaria, si cu Bulgaria).
A fost un razboi de intregire nationala, de pastrare a independentei.