| OchisorVisator a întrebat:

Stefan Gheorghidiu din Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi era epileptic?

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Da, de la socul ala al exploziei a devenit derutat, nu epileptic?

| SomethingFunni a răspuns:

"Un obuz a lovit în muchie... Mi se pare că, apropiați, doi dintre oameni sunt loviți de rupturi, dar n-am timp să văd, căci ochii mi se închid scurt, corpul mi se încleștează în convulsie epileptică."

Nu, Camil Petrescu vrea sa faca o descriere dramatica a ceea ce se intampla pe campul de lupta dar a uitat ca e un nuvelist amarat si nu doctor.