| Vernusio a întrebat:

Stie cineva 100% sigur de cate ori trebuie sa mergi la cursuri la facultatile cu invatamant cu frecventa redusa?(IFR)

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Nu te mai stresa atat. Pentru mine e un stres sa vad ca te stresezi atat si iti pui atatea intrebari. Nici nu vreau sa ma gandesc cat de mult probabil te framanta intrebarile pe care continui sa ti le pui.
Referitor la intrebarea anterioara, cu invatatul a mii si miliarde de pagini, ca,, asa ai auzit". Nu mai crede tot ce auzi. E adevarat ca proful iti da 5 carti pe care POTI sa le citesti, dar nu e neaparat sa le stii. Poti foarte bine sa citesti una-doua, sa iti scoti ideile principale si din 350pagini sa faci 35-50.
Nimic nu e 100% sigur in viata. Nici macar la zi nu stii 100% sigur cata prezenta trebuie sa ai. Nu stii 100% sigur nici macar cand proful iti spune ca daca nu ai 70% prezenta nu te baga in examen...pt ca in 97% din cazuri, nici el nu se crede si de fapt, normal ca te baga. Suntem si noi oameni, si ei. Nu sunt asa rai precum probabil iti imaginezi.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Stie cineva de ce ai face o astfel de facultate? Doar sa iei diploma? Sa fii cu studii? Cate poti sa inveti din 2 cursuri tinute in 3 ani, cu ce ramai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Asta este fix doar problema lui, nu a ta!
Vad foarte multa lume in facultati la IFR, din cauza jobului pe care il au, unii sunt la a 2-a facultate, iar altii la prima. Din pacate, licente se scot pe banda rulanta, dar de intrat pe domeniu foarte putini. Este treaba lor, daca ei vor crede ca fac ceva cu facultatea acea la IFR sau nu, este treaba lor daca au "pile" in acel domeniu, si lui ii trebuie efectiv doar diploma in sine.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Si e (ti se pare) normal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Intrebarea sta altfel draga utilizator: ce este normal in tara asta?
Daca sunt astfel de facultati, inseamna ca este "normal", altfel nu le-as mai vedea infiintate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar sa-ti iei cursurile, si examenele/colcoviile de laborator daca ai asa ceva, mai multe nu vad. Este totusi de la distanta acea facultate, deci sesiunea luata si cam atat.