| Maineim31 a întrebat:

Stie cineva ce probe de aptitudini se dau pe profilul Filologie respectiv Pedagogic?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Alexia1208 a răspuns:

La filologie știu ca nu dai probe. Te repartizează calculatorul.
La pedagogie (așa e in orașul meu, nu știu dacă e diferit in alte orașe) ai proba la muzica, desen, romana și sport.
-la muzica ai de cântat ceva ce îți alegi tu sau sa reproduci niște sunete. Practic vor sa vadă dacă ai ureche muzicală buna
-la desen ai de făcut un desen din unghiul in care îl vezi (am avut de desenat o cutie și doua mere dintre care unul din ele era pe cutie și celălalt lângă + o mică umbra a mărului de lângă cutie)
-la romana ai de învățat o poezie (de exemplu Lacul de Mihai Eminescu) și te mai întreabă de ce vrei pe profilul acesta sau te întreabă pe un text dacă poți găsi un complement sau un substantiv (practic e un fel de interviu)
-la sport ai de reprodus niște exerciții și alergare de rezistență

Pe vremea mea când am fost la liceu asta se dădea. Nu știu dacă s-a schimbat ceva din cauza pandemiei. Bafta!

1 răspuns:
| isemilia a răspuns:

La filologie se da proba de limba daca mergi la bilingv (din cate am vazut in metodologie proba se da doar daca vrei sa mergi la filologie bilingv, insa am auzit ca ar fi si pentru intensiv la fel). In rest nimic.
La pedagogie se da la sport, muzica, desen si romana / limba straina. (nu mai stiu exact. Intra pe site-ul liceului la care vrei sa mergi si vei vedea mai multe informatii acolo)