| Ghinea_Alin_1998 a întrebat:

Stie cineva cum imi pot schimba scrisul, adica profa mi-a zis ca scriu cam urat si a zis sa-l schimb, stie cineva un scris de mana frumos?

11 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Incearca sa scrii cu stiloul.

| Adry05 a răspuns:

Încearcă să nu te grăbeşti, ondulează frumos fiecare literă în stilul tău propriu. Dacă nu ai timp în clasă, fă acest lucru acasă, cand nu esti presat de timp. Poţi începe prin a-ţi scrie temele mai atent din punct de vedere caligrafic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste asta si foloseste link-urile de acolo, poate te ajuta:
http://djg4temple.wordpress.com/2010/03/30/invata-sa-scrii-frumos/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută o carte de poveşti şi începe să transcrii fiecare cuvânt din ea. La început scrie cât mai încet şi mai frumos, iar mai apoi fără să realizezi o să scrii din ce în ce mai repede şi cât de cât mai frumos ca înainte. Cel puţin la mine a mers asta, când eram în clasele primare. laughing Acum, dacă tu eşti din '98, o să fie destul de greu să mai poţi schimba ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, nici eu nu scriam prea frumos.Dar am incercat sa fiu mai ambitioasa si sa scriu cat de frumos posibil.Scriam cate o compunere compusa de mine sau din carti apoi dupa doua saptamani am incercat sa compar scrisul "de mana" cu care scriam inainte si cu cel cu care scriu acum. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O stiu dupa propria experienta cum e big grin, eu m-am asezat in banca cu o fata care are un scris superb si cind scriam ceva copiam scrisul ei big grinm-a ajutat enorm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te rog să citești acest articol, este exact pentru cei care vor să își schimbe scrisul, îi învață cum să facă.
http://www.lecturirecenzate.ro/2012/10/27/norocul-scrisul/

| Iunona a răspuns:

Am avut aceeasi problema in perioada liceului. Mi-am schimbat scrisul incercand sa transcriu zilnic un text ( intai mic si zilnic ii cresteam numarul de randuri) pe o coala alba, liniata de la un capat la altul cu rigla. Asa am invatat sa scriu drept. Apoi ca sa fie scrisul mai citet am incerca t sa fac literele mai rotunde si mai mari. Daca ai un scris urat atunci cand scrii"de mana", incearca sa scrii cu litere de dipar. Nu uita sa pui spatii vizibile intre cuvinte. Succces!

| Neverplayer a răspuns:

Lasa profa.
Sti sa scrii?
DA!
Sti sa folosesti semne de punctuatie?
DA!
Faci mereu pleonasme?
NU!
Sti sa asezi propozitile in pagina?
DA!
Atunci nu prea conteaza scrisul.

| Cernatescu a răspuns:

Trebuie doar sa o iei in timpul liber ca la clasa intai scrii alfabetul de mai multe ori si cri literele cum ai vra tu sa le scrii asa o sa t obisnyiesti si cand o sa scrii repede nu o sa mai ai probleme

| BaHh_Kiduzu_1994 a răspuns:

Exerseaza un anume scris.Si incearca sa scrii stiu eu..Cu stiloul... big grin