| dofkdfhgjfgjrtfjfvjr7tgj67u a întrebat:

Stie cineva cum sa-l desenez pe Vlad Tepes?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai nevoie de o coală de hârtie, de un creion și o radieră. Încearcă să faci o schiță. Alege un model. Mie mi-au plăcut acestea (în sensul că sunt foarte ușor de desenat):
http://imgur.com/a/fu5Zw
Fii atentă la fiecare detaliu în parte. Dacă ești talentat/ă, reușești să desenezi ceva frumos. Nu trebuie să ai așteptări foarte mari, după prima încercare. Experiența se câștigă doar prin exersare. Treptat, desenele pot fi din ce în ce mai frumoase, încât să fii mulțumită de munca ta. Pe parcurs, vei învăța despre păstrarea proporțiilor, redarea umbrelor etc
Uite și aici câteva sfaturi:
http://alegsadesenez.com/......n-portret/

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incet si cu rabdare. Copiezi un tablou de al lui.

| cristi202 a răspuns:

Cu grila. Faci o grila cu patrate cu liniile la 1, 2 cm, cit vrei tu, fie pe imagine usor cu creionul, ca sa poti sterge liniile mai apoi, fie pe o folie de plastic transparenta cu marker, pe care o transpui pe imagine, dar grija cea mai mare trebuie sa fie ca folia sa fie si sa ramina fixa pe imagine. Daca vrei desenul sa iasa la aceeasi marime, faci pe coala grila cu patrate de aceleasi dimensiuni, daca vrei mai mic, faci patratele grliei mai mici, iar pentru mai mare, faci patratele mai mari, desenul iasa mai mic sau mai mare proportional cu marimea patratelor fata de cele de pe desen. Mai apoi, dupa ce faci grila, tot usor cu creionul, ca sa o poti sterge mai apoi, iei fiecare patrat de pe imagine in parte si il copiezi in grila de pe coala goala. Si inca ceva: cu cit faci patratele mai mici, cu atit mai exact va fi desenul.

| dannyel86 a răspuns:

Pui imaginea lui Vlad Tepes la fereastra, peste ea asezi o foaie alba si trasezi in creion conturul si detaliile din imagine, pe care le doresti in desenul tau.

| Qwwww a răspuns:

Păi, poți să iei un model de pe internet, după care să te inspiri.

| muntelezion a răspuns:

Studiezi atonomia corpului uman, schitezi proportiile in forma unor cercuri si linii, conturezi, hasurezi zonele umbroase si adaugi culoare. Te uiti pe Youtube sau pe alte site-uri la tutoriale. Ce sfaturi mai vrei amu?

| supergeo19 a răspuns:

Cu mâna si cu creionul