| andreiandrei233 a întrebat:

Stie cineva in ce consta probele sportive din cadrul Academiei Fortelor Aeriene/Navale?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

"Probe fizice, care constau în:
* parcurgerea într-un timp determinat a unui traseu utilitar-aplicativ, care conţine 10 elemente pe un circuit de 90 m lungime, şi care evaluează nivelul de dezvoltare a deprinderilor tale motrice de bază (viteza, îndemânarea, rezistenţa, forţa);
* probă de rezistenţă pe distanţa de 1000 sau 2000 m, în funcţie de categoria de personal pentru care ai optat."

" Candidaţii pentru anumite arme/servicii şi specialităţi militare, vor efectua, în plus, o evaluare aptitudinală specială (medicală şi/sau psihologică), dar numai după ce au fost declaraţi "Admis" - la toate cele trei probe enumerate mai sus.
Dacă doreşti să te alături Forţelor Aeriene şi să faci parte din rândul personalului aeronautic, evaluarea aptitudinală specială are loc la Institutul Naţional de Medicină Aeronautică şi Spaţială "General doctor aviator Victor Anastasiu", din Bucureşti. Examinările durează câteva zile şi includ mai multe probe şi specialităţi medicale.
În cazul în care optezi pentru Forţele Navale, indiferent de arma şi specialitatea militară, evaluarea aptitudinală specială are loc la Centrul de Medicină Navală din Constanţa."
Vezi sursa oficiala :https://dmru.mapn.ro/pages/view/98

1 răspuns: