| DianaBarla123 a întrebat:

Stie cineva legătura dintre Transilvania si Tara Româneasca?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intrebi de legatura feroviara atunci ar fi 2, una pe vlea Oltului a 2-a pe valea Prahovei, Daca intrebi de legatura rutiera sunt 4, cele doua enumerate mai inainte si in plus Transfagarasanul si Transalpina. Daca intrebi de legatura ca popoare e mai greu de dat un raspuns,in Transilvania traieste un popor cu valori si traditii europene, tolerant, multireligios, muncitor, harnic care-si respecta cuvantul dat, prietenos etc. iar Tara romaneasca este o tara balcanica populata de mitici

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru corbulalbrosu):

''in Transilvania traieste un popor cu valori si traditii europene, tolerant, multireligios, muncitor, harnic care-si respecta cuvantul dat,''
Ce-ai mancat azi? Crezi ca noi n-am fost pe acolo? Sau poate tu n-ai fost si vorbesti vorbe...
''iar Tara romaneasca este o tara balcanica populata de mitici ''
Nem tudom

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru Izvorul de intelepciune.Ti-as recomanda sa privesti cu atentie harta ROMANIEI dupa votul din primul tur si daca ai catusi de cat capacitatea de a intelege colorarea tarii in cele 2 culori transante, care efectiv au trasat o granita virtuala deocamdata intre Transilvania si restul tarii vei intelege si diferentele de gandire dintre cele 2-3 provincii si 2 popoare.En bisztos vagyok hogy te nem vagy kepes meg erteni a igazi helyzetet.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru corbulalbrosu):

M-ai injurat in bozgoreste? Balivernele astea de le debitezi n-ai decat sa le spui prostilor si nestiutorilor, eu am fost de zeci de ori in Transilvania, in cam toate regiunile. Este adevarat ca oamenii din 2 judete ale Transilvaniei (Maramures si Bistrita-Nasaud mai exact) sunt ceva mai primitori dar in rest umplu carciumile de dimineata pana seara, aidoma ca-n restul tarii. Iar judetele Harghita si Covasna sunt in coada listei ca productivitate si economie in spatele unor judete ca Dolj, Iasi, Braila, Caras Severin, Gorj, Prahova, Constanta, Arges sau Ilfov.
Faptul ca multi oameni din Transilvania au votat Iohannis nu dovedeste o gandire occidentala ci evidentiaza un mare spirit de turma romanesc (hai sa punem stampila p-asta ca-i ardelean de-al nostru). Cam asa au stat lucrurile. In plus te anunt ca au existat transilvaneni (chiar foarte multi) care au votat cu Ponta. Oricum nu vad ce legatura are asta cu stilul de viata ardelenesc pe care-l preaslavesti...

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am raspuns in traducere exacta :sunt convins ca nu esti in stare/nu reusesti sa intelegi situatia de fapt (cea din Transilvania si cum gandesc ardelenii).In rest toate cele bune.pa, pa