| eeeeeeeeee a întrebat:

"stim" ca dumnezeu l-a facut pe adam dupa chipul si asemanarea sa, dar eva ce a fost, exercitiu de creatie?

Răspuns Câştigător
| stelinela a răspuns:

Luind in consideratie faptul ca adam a dat nume tuturor animalelor, avea el un pic de imagine a lucrurilor, si era mult mai destept decit multi dintre noi, a vazut el ca pe linga el toti treceau perechi... insa daca citesti in Biblie Geneza 1:27, acolo scrie asa :" Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut." de aici reiese ca sunt ambii creati dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu.

18 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Eva a fost facuta din costa lui Adam ca sa-l ademenesca pe sarpe, sic.

regis
| regis a răspuns:

Nu, Eva a fost probabil o maimuta din care te tragi tu.

Janina
| Janina a răspuns:

Eva a fost facuta pentru ca adam se simtea singur. a luat o coasta din trupul lui adam si a facut-o si pe asta happy

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Adam se simtea singur si Dumnezeu a hotarat ca trebuie sa ii creeze o pereche si asa a facut-o pe Eva.happyA fost facuta din coasta lui Adam.happy

| anonim a răspuns:

Eva a fost tot lucrarea lui, insa o regreta si in ziua de azi. =)

| moonY a răspuns:

Era un banc.
de ce a aparut barbatul primul? pentru orice capodopera, e nevoie de o schita

| bunica a răspuns:

D-zeu a facut omu dupa chipul si asemanarea sa si asta inseamna barbat si femeie.

| eeeeeeeeee explică:

Tare simpatic esti, regis! dar vezi ca nu stii saa raspunzi? ca sa vazi ce te-a intrebat maimuta!

| eeeeeeeeee explică:

Da stia el ce inseamna sa fie singur? imi amintesc acum de mitul pesterii, cu oamenii aia care isi inchipuiau ca ei arata ca niste umbre.de unde stia adam ca el este singur? putea sa isi inchipuie ca el arata ca unul din animalele pe care le putea vedea(ma indoiesc ca avea oglinda). deci, de unde si pana unde notiunea de singuratate?

| eeeeeeeeee explică:

Da, bro, dar in ziua de azi sunt oameni care chiar daca nu sunt singuri si stiu asta, tot mai dau ei iama prin turme, sau ma rog, in cusca, mai nou.

| eeeeeeeeee explică:

Da intr-adevar, era adam mai destept decat noi. cel putin decat mine...ca am doua pisici care nici acum nu au nume.stelinela,dar ma mira ca nu ai zisca voia sa aiba cu cine purta o conversatie inteligenta(daca tot era asa destept!)

| tukhey23 a răspuns:

D-zeu a creat-o pe eva, pentru. ca dupa ani, ani, ani. eu sa imi stric bani cu femeihee hee

| guess_who a răspuns:

Era varianta feminina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam? Cine ie iel?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dupa ce Creatorul a vazut ca Adam folosea femeia gonflabila, i-a smuls o coasta si a facut-o pe Eva rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mai Scorpio, Adam se vedea in oglinda sufletului. Si stia ca e singur, cind vedea ciinii din preajma cum se impuiaza si broastele cum se calaresc... normal nu? S-a intrebat daca nu trebuie sa aiba si el ceva cu priza in care sa intre stecheru' lui rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scorpio asa e, barbatu' e un nesatul. Da' trebuie sa recunoastem ca si femeilor le place. Asa cind mai calca pe bec, pot da vina pe el happy

| lexis a răspuns:

Cand Dumnezeu a facut pe Adam dupa chipul si asemanarea Lui cred ca se refeta la partea sufleteasca... I-a dat suflet. apoi a dat suflet si Evei facandu-i pe amandoi dupa chipul si asemanarea Sa