| alex2009 a întrebat:

Stiti ca poeziile au rima. Stiu ca exista rima alba, incrucisata, imbratisata. Mai sunt si alte rime? Ca am uitat si am nevoie. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| adelinee a răspuns:

Rime: imperecheata, imbratisata, incrutisata, rima alba si monorima.
* Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ș. a. m. d. (1-2, 3-4, 5-6)
* Rima încrucișată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)
* Rimă îmbrățișată - rimează primul vers cu al patrulea și al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeți. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
* Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri și este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
* Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)

18 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Mai exista si rima imperecheata(ca in poezia populara) si monorima(adica rimeaza trei sau mai multe versuri la rand)

| Cσσкiє a răspuns:

Intră aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Rimă. Succes!

| bubu16 a răspuns:

Monorima, imbratisata

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Rima împerecheată - apare atunci când versurile rimează două câte două - primul cu al doilea, al treilea cu al patrulea ș. a. m. d. (1-2, 3-4, 5-6)
Rima încrucișată - apare atunci când primul vers al unui catren rimează cu al treilea, iar al doilea rimeaza cu al patrulea. (1-3, 2-4, 5-7)
Rimă îmbrățișată - rimează primul vers cu al patrulea și al doilea cu al treilea. Este un tip de rimă mai rar folosit de poeți. (1-4, 2-3, 5-8, 6-7). Apare la primele două strofe din sonet.
Monorimă - constă într-o rimă ce apare succesiv la mai multe versuri și este specifică poeziei populare. (1-2-3-4)
Rimă albă - în poeziile contemporane (fără rimă)
funditabig grin?

| AdeEalx a răspuns:

Si imperecheatahappy.
or mai fi, dar de astea 4 stiu.

| Simon a răspuns:

Nu era mai usor sa dai un search pe Google?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rim%C4%83

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Exista vers alb, nu rima alba desi denumirea a fost preluata si pentru rima. Mai este: rima pereche (aabb), rima incrucisata (abab), rima imbratisata (abba) si monorima (aaaa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pereche;
monorima;
incrucisata;
imbratisata;
Si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imperecheata (prima cu a doua, a treia cu a patra etc), monorima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imperecheata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rima monorima, rima pereche, rima amestecata:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imperecheata si monorima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imperecheata; monorima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rima pereche, monorima, rima amestecata

| Prezidentul a răspuns:

Rima alba este un fel de vers alb, poezie alba, pagina alba. Adica, nu ai scris nimic.

| samiportinumele a răspuns:

Rima pereche ( a a b b )
rima imbratisata ( a b b a )
rima incrucisata ( a b a b )
monorima ( a a a a )

| johnn_1772 a răspuns:

Imperecheata.