Întrebare recomandată | stanciu2nd a întrebat:

Stiti vreo metoda prin care pot tine minte mai mult timp informatiile de la scoala?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Invatand corect poti retine toata materia foarte multi ani.
Nu se invata papagaliceste ci logic, citind cate o fraza pe care trebuei sa te starduiesti sa o intelegi logic. In felul asta o memorezi si o vei stii si la batranete.

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca ai memorie vizuala, trece lectia/cursul prin scris inca o dat ca un rezumat si coloreaza diferit diverse pasaje, fa ideile principale ca un tabel, deseneaza sageti si ramificari colorate diferit...
Daca dupa ce inveti, tragi un pui de somn, in timpul noptii sau somnului, subconstientul lucreaza si pune in ordine toate informtiile pe care i -le-ai dat.Dar si repetitia este mama intelepciunii si invatarii!
Fa asocieri cu anumite cuvinte sau cifre care iti sunt familiare.
https://adevarul.ro/......index.html
https://www.examenultau.ro/......eficienta/

| sierra1 a răspuns:

E o singură metodă : REPETITIO EST MATER STUDIORUM
celelalte gen: mânâncă medicamente sau omega cutare sau plimbări/flotări/gânduri pozitive - sunt "pepsicola"

| anonimg a răspuns:

Trebuie să mănânci sănătos și la timp, și la fel să ții cont și de orele de somn.

| Yurisa a răspuns:

Buna! Sunt de acord ca este greu sa retii informatiile de la scoala, e multa si plictisitoare. Daca vrei iti voi spune eu cum am reusit sa imi fac invatatul mai usor.
Nu stiu cati ani ai, daca esti la primara, generala sau liceu darbincearca sa iti pui in ordine materiile importante precum matematica, romana, istorie, fizica, chimie, geografie, biologie, etc. Nu te stresa pentru materii care nu iti vor trebui pe viitor (educatie civica, muzica, stii profesori cu pretentii si aici). Nu zic sa le ignori, ci sa acorzi importanta sporita materiilor principale.
Daca aveam o lectie de invatat, un test, luam informatia scrisa pe caiet si o transcriam pe foi, cu pixuri colorate, cu sclipici, cat mai frumos folosind enunturi simple continand esenta (definitii, teorii, actiuni istorice, ani, etc). Daca te atrage vizual, vei retine mai usor, vei asocia culorile cu diverse parti de informatie.
Recomand sa iti organizezi lectiile in dosare, in mape si sa repeti uneori, o data pe saptamana lectiile trecute, astfel memoria ta va fi "fresh" si nu vei uita asa de usor.
Daca vrei sa iei anumite suplimente pentru memorie, exista memo-plus, lecitina. Eu cand eram mica luam lecitina, dar sincer nu mai tin minte efectul acesteia.

| Yurisa a răspuns (pentru Yurisa):

Ce agramata par, acum cand citesc laughing Era 2 dimineata, imi cadeau ochii in gura, scuzati-ma laughing

| Nevroza a răspuns:

Mananca ciocolata neagra sau bea cafea inainte de a invata. Poti lua si MemoPlus!

| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Învață logic, nu învăța ca pe poezii tot ce primești, mai exact gândește-le! E ok să ai o cultură generala cât de cât dezvoltată, însă sunt de părere că școala nu e un loc pentru oameni deștepți, la Română de nivel 9-12 se predă ce i se predă lui Tata acum 30 de ani, e nasol rău sistem educațional la noi, în alte țări nu știu cum e.

| Heavenonearth a răspuns:

Poți lua de la farmacie MemoPlus, ori mânci nuci, alune, pește care conțin vitamine necesare pentru memorie.

| Basthet a răspuns:

Bună! Dacă vrei cu adevărat să îți formezi un stil de a învăța temeinic, citește și, mai ales, aplică, îndrumările din seria de articole "Cum să înveți" din blogul Povestiri pe scurt de lecturi școlare. Succes!

| Alexandru1428 a răspuns:

Pix+mana/ hartie/ sticla de 0.5 sau telefonul