| king5151 a întrebat:

Stiu ca era o lege in care clasele de a 12 a învață obligatoriu dimineata, în toată țara. Mai e valabilă?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu era o astfel de lege, niciodată

| king5151 explică (pentru sierra1):

Ba da, cauta pe internet

| sierra1 a răspuns (pentru king5151):

Dacă tu ȘTII, de ce nu ne spui tu care e?

Sau te-ai răzgândit și nu știi?

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Exista ordin al ministrului sanatatii.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Da mami DAR
1 - nu e lege
2 - nu e o interdicție

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Dar orcice ordin face parte din normele infralegislative si sunt obligatorii pentru domeniul pe care-l reglementeaza aidoma legii. Totul depinde de modul cum cum scrie in norma.

| dullcat a răspuns:

Eu nu imi amintesc de aceasta lege.Acum cat timp in urma s-a pus in aplicare? Poate a fost doar o propunere de lege.

Am gasit doar acest articol din 2015-mhttps://www.portalinvatamant.ro/......-5455.html si spune de elevii claselor I-VIII, nu de elevi de liceu.

| king5151 explică (pentru dullcat):

Pur si simplu scrii pe google, clasa a 12-a invata dimineata, lege din 2020

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

Nu se emit legi pe asemenea considerente. Se emit Ordine de ministu.
Da, este un ordin al... Ministrului sanatatii.
Citeste art. 16 alin. (4) din ordinul nr. 1456/2000, aici:
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/229619

| mi25 a răspuns:

Da, este cuprins si in proiectul legii invatamantului, dar este inca in dezbatere. Daca legea va fi aprobata, e posibil ca in septembrie 2023 sa intre in vigoare si aceasta prevedere.