| Deyaa2 a întrebat:

Stiu ca prisma si piramida hexagonala nu sunt in programa pentru evaluarea nationala la mate. Dar hexagonul este?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Da, este. Însă nu ai de ce să îţi faci probleme - hexagonul este un corp compus din şase triunghiuri echilaterale. Dacă ştii formulele pentru triunghi, problema e ca şi rezolvată.

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Hexagonul nu prea are cum sa fie anul asta, caci nici anul trecut cand am fost eu in a 8-a nu a fost.Si din cate stiam, voi intr-a 8-a nu faceti geometrie in plan(cum ar fi hexagonul), ci in spatiu(cum este prisma). Deci, nu aveti asa ceva happy

| TeodoraMaria98 a răspuns:

N geometrie, un hexagon este un poligon cu şase laturi şi şase vârfuri. Un hexagon regulat are simbolul lui Schläfli {6}.
Într-un cerc, hexagonul regulat înscris cercului are latura egală cu raza cercului în care se află. Dacă hexagonul regulat este circumscris unui cerc, atunci latura sa este mai mare decât raza cercului circumscris.

| xo9ox a răspuns:

Nu este. M-am uitat pe programa.

| îîîîîî a răspuns:

Nu

| Just141Me a răspuns:

Nu este nici hexagonul.