| Ola43 a întrebat:

Stiu ca pun o intrebare cam stupida dar as vrea sa imi spuneti si mie sau sa dati copy-paste de undeva, explicatiile virgulelor, punctului etc. ( Explicati de ce s-a pus virgula, punctul, cratima etc in urmatoarea fraza/vers ) as vrea toate posibilitatile! funda mare pentru cine imi da

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu cu scoala, ai?

| WoKy a răspuns:

Pai. Semnele de punctuatie au rolul in mare parte de a adauga muzicalitate, marimea(versurilor) dar si pentru a-i face cititorului o citire mai usoara. Daca nu ar exista semnele de punctuatie ar fi o harababura intr-un text!
Uita-te aici poate intelegi ceva:
http://www.referatele.com/......-Doua-.php

| dogslover a răspuns:

Virgula: Arata si desparte 2 propozitii dintr-o fraza; arata o enumeratie.
Punctul: Arata terminarea unei idei, fraze, propozitii etc
Cratima: marcheaza elidarea unei vocale, pentru ca 2 cuvinte diferite sa fie rostite intr-o singura silaba.

| lalaloveoana a răspuns:

[,]poate fi folosita intr-o enumeratie [mere,pere,cirese] sau ne indica o apozitie[Maria,sora mea, este aceea.], in cazul vocativ o exclamatie [Ionut, vin-o aici!]
[!]La o exclamatie mirare urare indemn etc
[...]ar mai fi o continuare sau este o suspinare
[-] inlocuieste o vocala, evita un formarea unu-i hiat [si-n =si in] sau indica un dialog
Sper cate-am ajutat
Funda?