| Zazy a întrebat:

Sufletul lumii inchis in lemn e metafora? Vreau răspunsuri sigure. Multumesc

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Draga Zazy, ori e o metafora, ori lumea are un suflet, care e inchis la modul fizic in ceva facut din lemn.

| Zazy explică (pentru minrest):

Nu cred ca sufletul lumii chiar e inchis in lemn, fiindca poezia din care este extrasa aceasta figura de stil are ca tema ploaia si linistea ce domina cadrul natural. deci, consider ca figura asta reprezinta atmosfera predispusa la meditatie si ca ar fi metafora insa nu am fost sigura pe mine si de aceea v am intrebat. multumesc frumos.

| minrest a răspuns (pentru Zazy):

Draga Zazi, eu am vrut sa iti dau un criteriu, nu sa pretind ca ai crede ca lumea ar avea un suflet de asa natura, incat sa poata fi inchis intr-un obiect de lemn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este. (si eu am dat examenul azi laughing ).

| DrGoogle a răspuns:

Eu zic ca este happy

| Jo17 a răspuns:

Da