| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat,de invatat teorii si alte chestii nu mi-e greu sa fac, dar vreau sa invat o meserie si nu stiu daca sa aleg liceu sau profesionala.Adica,in clasele V-VIII nu am prea invatat chestii importante,la liceu cred c-o sa fac dar mai mult teorie si degeaba stiu teoria daca nu stiu sa o pun in practica,de facultate nu stiu ce sa zic,nu cred ca acolo o sa invat o meserie, sau poate da? Care ati trecut printr-o facultate cum v-ati descurcat? Si voi care ati facut profesionala?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cum să nu înveți chestii importante? În 5-8 e baza a tot ce se poate face.

| foxsilver a răspuns:

Iti recomand sa urmaresti acest reportaj, si trage singur concluziile:
https://www.youtube.com/watch?v=DynaIMNZy3A
Si eu i-am recomandat nepoatei mele sa isi trimita fata la o scoala de meserii, pentru ca veni vremea cand se va putea spune din nou "meseria, bratara de aur".
Totul in viata functioneaza dupa un sistem ciclic, inclusiv dezvoltarea unei societati, piata muncii, etc; de aceea sunt sigura ca la un moment dat meseriasii vor avea din nou valoare.

| anonim_4396 explică (pentru foxsilver):

Vrei sa spui ca meseriasi nu mai au valoare? Dupa liceu, facultate sau dupa ce iti termini studiile tot trebuie sa muncesti ca sa nu mori de foame, dar bai ca va incepe sa fim obligati sa facem liceu, si dupa liceu? ce ne facem?

| sir sanjei a răspuns:

Salut.

In functie de abilitatile tale si inclinatiile tale poti alege profesionala sau liceul.
Adevarul e ca meserie nu vei invata la liceu si nici la facultate.
La scoala profesionala, in functie de profil si de echiparea scolii, poti invata destul de multe.
Eu am terminat o scoala profesionala, pe urma am urmat liceul. De facultate nu m-am tinut pentru ca nu a fost pentru mine. (deh, eu sunt electrician, facultatea de psihologie nu mi s-a porivit).
De descurcat, ma descurc foarte foarte bine. Muncesc, dar sunt foarte bine platit.

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Exact am inclinatie la electrician, multumesc pentru raspuns

Răspuns utilizator avertizat