| beneamin a întrebat:

Sunt clasa 9 mate info deocamdata sunt extrem de nemultumit la matematica am 6 6 6 si 6 in teza, la fizica am media 7 la chimie 8 la biologie 9 oare ce este de facut si cum pot avea note mai bune mai ales la matematica

Răspuns Câştigător
| TypeInterestingNicknameHere a răspuns:

La matematică dacă vrei să ai rezultate trebuie să lucrezi foarte mult.Nu te mulțumi cu ce îți explică profesorul în clasă crezând că ai înțeles sau doar uitându-te peste exerciții.În fiecare zi, lucrează măcar o ora - o oră și jumătate. Ăsta e secretul.

9 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Tu o duci destul de bine având în vedere că mie la majoritatea disciplinelor îmi iese media 5.
Dacă tu ești extrem de nemulțumit, eu sunt idioată rău de tot!
Ce este de făcut? Muncește mai mult!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Invata mai mult.

| Gabi19971983 a răspuns:

Pai eu una sunt in clasa a 8-a.
Si in clasa a 5 - a si a 6-a am avut note bune, am avut mediile generale 9.90 si 9.98, din cauza matematicii si fizicii, (cu media 9).
Acum in a 7-a, m-am sctricat rau de tot, din cauza unei profe de fizica care mi-a spus c-am copiat (n-a fost asa) si tot i-am spus ca nu. nu mk-a crezut, si asa m-am descurajat rau de tot (stiu ca la tine nu s-a intamplat asa, dar), deci de la 9.98 am ajuns anul trecut cu 9.38..deci. mi se pare ooooo mare diferenta.
Acum anul aceta, dupa ce diriginta ne-a tinut o morala, care suna cam asa: "Daca visezi sa ajungi departe, traiesti departe, daca nu, treiesti jos si prost".
Atunci asta m-a facut sa ma gandesc la mai multe lucruri (acum in a 8-a).
M-am gandit asa, daca eu vrea sa urmez un liceu bun, Stefan cel mare, la sv, pe stiinte ale naturii, apoi vrea sa urmez o facultate de medicina dentara (la Cluj) m-am gandit ce bani as putea face si cum as putea trai dupa terminarea acestora, si ce trai de viata voi avea daca voi invata la timp.
Asa ca nu am mai bagat in seama 3 din a 7-a la fizica, si am inceput sa invat chiar de la inceputul acestui an.
De atunci toti profesorii ma lauda, si imi spun ca am o ambitie "interesanta".
Cand vin de la scoala dupa ce termin ce am de facut, ma apuc de invatat si de scris, apoi timpul care imi ramame )de la 5-6 pana la 10 seara) il folosesc sa ma recreez, ies afara, ma plimb, stau la calculator, etc.
In fiecare zi la scoala sunt atenta, raspund, orice ar fi ridic mana, ma anunt chiar daca nu tot timpul e corect, dar profesorii ma au in vizor deoarece ma vad atenta si activa la ora, asa ca tot timpul, stii tu, 10 pe acolo, acolo.
Asa ca am ajuns acum, la apropierea incheierii mediilor, si acum din ce am vazut toate imi ies 10.
Deci incearca sa imi respecti sfatul, gandeste-te la ce vrei sa faci dupa terminarea liceului, si ia bine si invata.
Daca mai ai intrebari iti voi raspunde cu mare drag.
Succes!
Funda?

| Gabi19971983 a răspuns (pentru Gabi19971983):

Scuze de greseli, ma grabeam.

| JustBlack92 a răspuns:

Sal.
Sa inveti mai mult la matematica, daca te incurci la ceva apelezi la colegi tai daca nu sti ceva.
Numai bine.

| sweetmih a răspuns:

Fa prega la mate. stiu eu o profa buna in Ploiesti daca esti prin apropiere happy

| anitavarvara a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti daca chiar vrei sa continui pe MI, iar daca raspunsul e da atunci trebuie sa te pui usor usor pe invatat. matematica e bazata pe formule, e ceva fix, nu se schimba niciodata. invata formulele. la biologie e foarte usor, cel mai bine e sa iti faci totul schematizat pentru ca se leaga intre ele. chimia la fel. acorda macar 30 de minute fiecarei materii in parte pe zi, iar acolo unde vezi ca ai sincope, aprofundeaza.
si inca o chestie ce mie mi se pare utila, e sa inveti constant. nu lasa materia sa se adune ca atunci devine mai dificil.
Bafta happy

| missABCD a răspuns:

Fa-ti tema pe acasa, ridica mina, raspunde mai des, invata definitii din carte, apropiite de profesoara/profesor si spuneu ca ai dori sa stii mai bine matematica, roag-o/al sa-ti explice unde nu stii, sa-ti mai dee niste exercitii suplimentare pentru acasa. Aratai interesul catre matematica si faptul ca vrei sa cunosti mai multe.

| EsteraXd a răspuns:

Invata!