| Lyndsey a întrebat:

Sunt clasa a 10-a, dar ma tot gandesc la posibilitatea de a da la o facultate in Germania. In Romania mi se pare ca facultatile nu mai sunt ceea ce au fost si ca faci facultate degeaba. Rar cine isi gaseste un post de munca(poate un post al unei persoane care intra la pensie). In fine... As vrea sa cer parerea voastra. Cat de greu poate fi scoala in afara? Cat de mari cunostinte in liba trebuie sa ai? De ce acte ai nevoie? As vrea sa stiu cum e "mersul"...
PS: Eu la germana ma descurc destul de bine, am mai fost prin Germania.
Deci, va rog frumos, acordati intrebarii mele cateva minutele. big grin Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| VidineacDenisa a răspuns:

Pai..depinde de facultate...fiecare facultate cere alte acte (scrisoare de recomandare foarte buna, scrisoare de intentie foarte buna ). Posibil ca sa iti trebuiasca diploma de Goethe (un examen ca si cambridge, ieltz). Nu stiu...trebuie sa cauti sa vezi ce facultate vrei sa faci ..si sa vezi care e standardul lor ..si cum te inscrii.