| CodeNameAlpha a întrebat:

Sunt clasa a 11-a profil matematica-informatica, imi place foarte mult matematica, informatica, si fizica doar ca la romana nu prea ma descurc (stiu mult mai bine engleza gramatical decat romana… ). Exista vreo metoda prin care as putea sa invat mai bine limba romana (ma refer gramatical, cand scriu texte foarte ample gresesc multe cuvinte si nu pot sa ma exprim la fel de coerent cum o fac atunci cand vorbesc).

2 răspunsuri:
| UsernameFemale a răspuns:

Buna! Pai o metoda foarte simpla ar fi sa iti cumperi o carte de gramatica pentru Limba si Literatura Romana sau sa cauti un site specializat in asa ceva. Sau si mai bine poti sa cauti un pdf online (practic o carte despre asa ceva online)

Succes! Nu prea cred ca ai alte optiuni legate de asa ceva. Pune-ti intrebarea: Cand inveti o limba noua(referitor la gramatica si vorbire), de unde incepi si cum o inveti?

| CodeNameAlpha explică (pentru UsernameFemale):

Cand invat o limba noua sunt obisnuit sa o invat gramatical de prima data, asadar nu prea gresesc dar la romana m-am obisnuit cu greselile si de cele mai multe ori le fac fara sa vreau.