| stiolou213 a întrebat:

Sunt clasa a 7a si pe semestru 1 am avut media 9 la matematica dar sa zicem daca pe sem 2 am media 3 raman corigent? Adica trebuie sa dau in toamna examen?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramai corigent doar daca media anuala la o materie sau doua materii este sub 5. In ex. dat nu ramai corigent, vei avea media anuala 6.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, pentru ca media anuală se echivalează cu 6. Dacă media anuală ieșea sub 5 atunci rămâneai corigent.

| NunuNini a răspuns:

Nu ramai corigent.Dar nu ar fi rau sa fii reexaminat dat fiind ca nu stii mai bine de jumatate de materie.

| isemilia a răspuns:

Nu. Vei avea media anuala 6 (media aritmetica a mediilor semestriale), asadar nu ramai corigent, fiindca este mai mare (sau egala) de (sau cu) 5. Insa ca si sfat, incearca sa inveti, iti va scadea media anuala daca vei avea 6, iar in a 8a tot va trebui sa o faci. Succes.