| hentaigrill a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si vreau la liceu vocational. Problema este ca mama nu ma lasa (nu vrea sa plec din oras) si mi-a zis sa dau la un liceu teoretic.
Am doua intrebari:

1. Cum o pot convinge sa ma lase sa plec in alt oras? (nu ar fi problema de cazare tinand cont ca am rude prin Baia Mare si Timisoara; de asemenea sunt cateva licee de arte in orase care sunt la vreo doua ore distanta)
2. Din sem. 2 sau clasa a 10 a ma pot transfera la arte plastice? Si daca da, care sunt conditiile? Si ce probe ar fi si cum as putea sa ma pregatesc pe langa meditatii?

p.s: mama nu are nici o problema daca vreau sa urmez o profesie ce are legatura cu arta, a zis ca din a 9 a oricum o sa ma dea la meditatii cu profesorul cu care a facut si frate-meu (el a terminat la arhitectura) daca asta vreau, dar sincer prefer sa fac liceul de arte.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine sa-ti asculti mama.
Faci si bacalaureatul, dupa care - daca mai doresti - poti sa te inscrii la orice facultate doresti.