| whousidk a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si vreau sa ma mut de la mate-info intensiv engleza la filologie simplu in acelasi liceu.
Pot sa ma mut dupa primul semestru sau trebuie sa astept pana la vara?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, transferul cu schimbarea profilului se poate face doar in vacanta de vara, daca media ta este cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer si cu sustinerea unor examene de diferente.

| Feri5 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se poate. Am avut un coleg care s-a transferat de la tehnic la mate info intersemestrial.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Feri5):

Se poate legal doar in cateva situatii de exceptie, nu este cazul utilizatorului care a pus intrebarea.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Probabil a fost vorba de recomandare medicala.

| Feri5 a răspuns:

Da, poti! Doar media de admitere sa fie mai mare sau egala cu cea a ultimului admis la filologie.