| BiscuitelStricat a întrebat:

Sunt clasa a opta si as vrea sa fac scoala profesionala. Nu e ca am note mici, ma descurc la scoala dar vad atatia oameni cu diplome care lucreaza la supermarket incat nu cred ca are rost.
Doar ca am cateva nedumeriri.
Am inteles ca daca mergi la profesionala primesti o bursa lunara de 200 de roni si daca la sfarsitul semestrului ai peste 8, 50 (pentru ca cerintele nu sunt "asa mari") primesti bursa iar. E adevarat?
Dupa ce termin cele 3 clase la profesionala trebuie musai sa fac liceu? Eu ma gandeam ori sa ma angajez si sa fac pana la urma la seral restul ori sa ma duc sa lucrez in Danemarca ca si asa acolo vreau sa ramanlaughing
A, si ce profiluri profesionale exista? Eu ma gandeam agent de turism dar as vrea sa stiu toate profilurile inainte sa ma hotarasc

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si te-ai dus la oamenii de la supermarket sa-i intrebi ce studii au de lucreaza acolo? Mai mari sanse sa fie copii ca tine care au renuntat la scoala decat oameni cu diploma. Sa termini o facultate si sa ajungi sa lucrezi intr-un mediu de genul inseamna ca ai trecut prin facultate doar s-o ai, fara sa fi ramas cu ceva si atunci n-are facultatea ce sa-ti faca. Sa-ti bage materie in cap? E problema ta ca nu vrei sa inveti.

| NLS a răspuns:

Ei îți recomand să faci liceul, pentru ca îți va fi de folos atât în tara cât și afara. Pe de alta parte, în România nu exista o paleta atât de variata de meserii precum în Germania sau tarile nordice.
Îți dau un sfat nebunesc, valabil doar dacă ai un părinte sau pe cineva care locuiește acolo. Mergi acolo, înarmează-te cu multa ambiție și învață limba într-un an, apoi înscrie-te la ce meserie dorești. Sistemul lor de învățământ e mai ușor decât al nostru, dar asta nu înseamnă că nu trebuie învățat din greu.
Nu știi in ce măsură ai putea studia pe engleza, în Germania e posibil doar pentru refugiați, ceilalți, trebuie sa studieze pe germana.

| Raducons a răspuns:

Nu te lasa inselat ca sunt multi oameni cu diploma care lucreaza ca agenti comerciali, sunt cu diplome care nu fac nimic, trebuie sa faci cat mai mult nu te lua dupa nimeni, daca tot vrei sa faci profesionala nu mai trebuie neaparat sa dai la continuare, daca dai trebuie sa mai faci 2ani, clasa 11si 12....Are rost!

| christine99 a răspuns:

Daca nu o sa ai liceul nici nu o sa te angajeze la supermarket (lidl). Daca nu ai facultate o sa ratezi multe locuri de munca high-end.
Compara un inginer IT, un avocat, sau un analist financiar cu unu cu o scoala profesionala, oare care face mai multi bani? Stiu multi cu profesionala care stau inghesuiti prin strainatate si culeg legume sau ranesc la porci. Pentru ca au profesia dar nu se tin de ea, si se opresc la ceva care-i duce capul. Aprope viata in Danemarca e foarte scumpa, eu zic sa te gandesti mai serios.

| Namaparissia a răspuns:

Stiu ca nu mi-ai cerut parerea, insa as dori sa ti-o spun.In opinia mea e cea mai mare greseala sa te duci la profesionala.Cum ai spus si tu:"Vad atatia oameni cu diploma care lucreaza la supermarket". daca cei care au diploma o duc prost, gandeste-te cum o sa o duci tu fara una.

| AntonioCovaciu a răspuns (pentru Namaparissia):

Cei cu diplomă de liceu nu știu să facă nimic. Dacă vrea să urmeze o meserie e treabă lui, se plătește foarte bine și fără facultate, sunt ingineri care nu fac nimic toată ziua și nici nu se descurca in domeniul lor. Singurele facultăți care merita timpul sunt cele financiare sau cele care fac viitori profesori

| JohnMcPraise a răspuns:

Liceul a devenit o comoditate si nu o necesitate in zilele noastre, cei care se duc la facultate si stau 5-7 ani pe banii parintilor sau muncind 2 part times ca sa iasa din facultate sa munceasca la mega sau in domeniul lor pe un salariu de mizerie se automutileaza mintal.
Ti-as propune scoala profesionala de sudor (nu iti trebuie bacalaureat pentru nici o scoala profesionala de vreo 4 ani).
Sudorii sunt cautati si platiti extrem de bine (salariile pot duce si pana la 10000 euro pe luna afara).

| LoloLora a răspuns:

Buna,spui ca vezi atatia oameni cu diploma care lucreaza la supermarket pentru ca nu si-au ales facultati de viitor.Trebuie sa fii foarte sigura pe alegerea luata,consulta-te cu parintii sau cu profesorii. Daca ai potential nu merita sa lucrezi in fabrica pe un salar mediocru,poti sa faci medicina, arhitectura, politenica, ele scot oameni de care chiar avem nevoie. Valoarea de tara scade, ai mare grija! Succes si nu te clasa intr-o categorie in care nu ti-e locul.