| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

Sunt clasa a XII-a. De ce colegii fac caterinca pe seama mea de fiecare data cand nu ajung la primele ore (am intarziat de fiecare data intre 10-20 minute, insa doar de 3 ori nu am venit deloc la primele ore), fara sa dau vreo explicatie, si chiar sa faca referinte rele din toate punctele de vedere, in special mie? De ce a trebuit sa am colegi care nu au viziune pentru viitorul lor?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Zici:
"am intarziat de fiecare data intre 10-20 minute"
apoi:
"am colegi care nu au viziune pentru viitorul lor"

Ciudat, cred că viziunea lipsește celui ce intârzie MEREU, ce zici?

| Dandinelle a răspuns:

Pentru ca ai intarziat de fiecare data si de 3 ori nu ai venit deloc, ne oferind o explicatie, se pare ca ar fi fost si ei interesati de ce se intampla, si fara explicatii si fara nimic li se pare intr-un fel injust ceea ce faci.
Sunteti toti parte din aceeasi clasa adica un colectiv si ar trebui, macar pana acum sa va "inchegati" putin spre ideea de colectiv sau mai bine zis apartenta la un grup. Iar tu prin prisma faptului ca ai lipsit fara explicatii date te-ai detasat de acest grup.

Fiecare face ce vrea, dar din punctul asta de vedere si tu ii critici "nu au viziune pentru viitorul lor" cand tu te poti focusa mai degraba la faptul ca nu vii la prima ora si nu arati de ce nu vii la prima ora.

| unvecin a răspuns:

Soluția 1: te ambiționezi și nu mai întârzii.
Soluția 2: dă-le o explicație când întârzii.

Nu știu ce simți tu când intri în clasă târziu... dar pentru un om care e obișnuit să fie punctual e super-ciudat să vezi că o persoană apare în mod repetat cu întârziere. În alea 10-20 de minute chiar se întâmplă o grămadă de lucruri. Pune-te în locul celor 20+ persoane care sunt acolo de minute bune, când hop! apare încă o persoană.

Nu vreau să ironizez, dar m-am amuzat când cineva a zis „vedetele se lasă așteptate". Ai ceas pe mână, ai la telefon, învață să fii stăpână pe timpul tău... întârzierile sunt înfrângeri.

Sau dacă nu... acceptă să fii privită ca „vedeta" clasei.

| Gabe13 a răspuns:

Dacă nu te sfiești sa intarzii de ce iti pasa de parerea lor?