| Behaviour a întrebat:

Sunt clasa a10a la profilul matematica-informatica.Visul meu este sa intru la facultatea de medicina.E prematur sa vorbim deja de examenul de admitere? Trebuie sa pregatesc ceva de acum? Si o pregatire ca la carte de cand trebuie sa incep si in ce consta?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e absolut deloc prematur, invatatul pentru admitere la medicina se incepe din vacanta de vara dintre clasa a zecea si a unsprezecea. Initial vei invata singura, adica vei lua la puricat manualul de biologie din tematica facultatii la care dai si il vei invata la perfectie macar de 3 sau 4 ori pana la inceputul clasei a douasprezecea. Iti vei alege daca dai chimie sau fizica (tinand cont ca se preconizeaza, la cererea studentilor si a profesorilor, introducerea in cel mai scurt timp a obligativitatii probelor de biologie, chimie si fizica) si vei invata la fel (adica fiecare manual invatat la perfectie de 3-4 ori, problemele din carte si dintr-o culegere lucrate macar de 3 ori fiecare).
Suplimentar, trebuie sa inveti foarte bine la engleza, matematica si latina (iti vor folosi mult in facultate daca le stii si te vor incomoda semnificativ daca nu le stii dar vrei sa faci performanta). Meditatii vei face de-abia dupa ce ai trecut macar de 4 ori singura prin fiecare manual, profesorul te va ajuta acolo unde nu ai inteles in ciuda incercarilor serioase.

| ElenaSA a răspuns:

Ai putea sa incepi de pe acum ca sansele tale de reusita sa fie mari.Te uiti la programele de studiu-capitole- dupa ce alegi intre Chimie si Fizica.Biologia este obligatorie.Capitolele le gasesti pe site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pentru inceput trebuie sa te axezi pe biologie si chimie!
De preferat poti face meditatii la aceste materii daca vrei sa intri la medicina!