| Etro a întrebat:

Sunt curioasa de ceva. Este obligatoriu deschiderea camerei la ore?

30 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aici sunt totusi lucruri care se bat cap in cap, faptul ca trebuie sa tii camera pornita ca asa zice "doamna" contravine normelor ce reglementeaza datele cu caracter personal pentru ca altii pot face inregistrari si capturi de ecran cu voi; pe de alta parte profesorii nu stiu nici ei cum v-ar putea vedea si recunoaste.
Sa facem ceva pe chinezi ca ne-au distrus pe toate planurile, vedeai-as pe cei vinovati de pandemie precum personajele din Fallout dupa ciuperca nucleara.

| sierra1 a răspuns:

Nu dar e de bun simț.

La școală (când o să mergi) nu stai tupilată sub bancă, așa-i?

| Etro explică (pentru sierra1):

Asa este însă din cauza ca ma chinui sa fac orele într-o camera unde nu am calcura și stau cu pătură pe mine mi-e greu laughing
Doamna este unica ce vrea camera aprinsa, eu nu pot sa o țin mereu, în ora aia eu mor de frig.

| Felys a răspuns (pentru Etro):

Pune o geaca pe tine sau muta-ti calculatorul in alta camera

| MValentin a răspuns (pentru sierra1):

N-are nicio legătură asta. Dai niste răspunsuri zici ca esti scapat dintr-o scorbura de copac

| suntserios a răspuns (pentru Etro):

Pui camera sa iti vada doar fata si aia e. Nu stie nimeni ce ai pe tine.

| sierra1 a răspuns (pentru MValentin):

Tu stai tupilat la ore să nu-ți remarce lumea prostia? OK, atunci te ințeleg!

| sierra1 a răspuns (pentru Etro):

Suntem siguri că dacă tu vrei, o să rezolvi problema, doar e in avantajulă tău!

| DarthNiger a răspuns (pentru Etro):

Din cate stiu eu este prioritar dar nu stiu cat e de obligatoriu, profesorii isi fac propriile reguli la ora lor si daca profesorul iti cere camera web atunci esti oarecum obligata sa faci cum ti se spune, si oricum, poti sa te imbraci cu ceva gros ca sa iti tina de cald pana termini orele, nu cred ca asta este un motiv intemeiat ca sa nu folosesti camera, ce legatura are faptul ca este frig in camera ta cu camera web in care te vezi? fiindca nu prea pricep.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este, da obligatorie. In acel moment camera ta se transformă în sală de clasă online.

| Celcestietot a răspuns:

Doar daca doresti sa se vada si in hol.

| LoveSleep a răspuns:

Daca ai probleme si nu poti sa-ti deschizi camera din diverse motive, spune-i doamnei profesoare. De-aia e acolo, sa te asculte si sa vina cu solutii. Vorbeste cu ea si-o sa se rezolve.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dat fiind ca nimeni nu a stat sa faca regulament pentru scoala on-line (nici dupa 1an de pandemie) se numeste ca fiecare profesor face, ce vrea

insa, totusi, nu pot sa nu ma intreb, scuza ta ca mori de frig e putin aiurea, fara camera pornita nu mai mori de frig?!? really?!?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar daca nu deschizi camera, nu poate altcineva sa se dea drept tu? Si sa răspundă in locul tau?

| Yuoia a răspuns:

Da, este obligatoriu. Indiferent ce raspunsuri agreezi tu aici. Ca si prezenta fizica la scoala. Altfel, primesti absenta.

| StefanFlorea a răspuns (pentru Yuoia):

Esti acasa, scoala e scoala. Acasa nu esti la scoala

| raMLesS a răspuns (pentru Yuoia):

Nu e obligatoriu

| Yuoia a răspuns (pentru raMLesS):

E ca si prezenta la scoala.

| Yuoia a răspuns (pentru StefanFlorea):

E scoala online, nu esti acasa in vacanta!

| raMLesS a răspuns (pentru Yuoia):

Legea spune altceva: "Noi precizări pentru elevi în școala online. Printr-un ordin de ministru semnat pe 16 decembrie 2020 este prevăzut faptul că elevii care stau la ore fără camera video, dar comunică cu profesorii și răspund solicitărilor acestora, nu pot fi considerați absenți. Situația se schimbă însă în cazul evaluărilor, când elevii sunt obligați să aibă sistemul audio-video pornit."

| goguPatent a răspuns:

Dupa 1 an de scoala online mai aveti dileme din astea? Pana acum ce ai facut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, camera se tine deschisa. Microfonul nu. Lipsa de raspuns la apelul profesoarei pe motivul "nu mi-a mers camera" / "nu mi-a mers microfonul" se sanctioneaza cu nota 3... din pacate.

Ca sunt unii profesori care nu doresc camera aprinsa, este strict preferinta lor insa daca iti cere asa ceva, ca elev, nu ai de ales.

Succes.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu e obligatoriu, dar e de preferat să nu te pui rău cu profesorul /profesoara pentru că poate spune că nici el/ea nu e obligat(ă) să îți pună note mari sau să te treacă, deci cam e și trebuie să găsești o soluție sad

| MValentin a răspuns:

Nu este obligatoriu absolut deloc, este obligatriu doar in cazul in care:
Te examineaza profesorul.

| StefanFlorea a răspuns:

Si raspunsurile pe aici sunt proaste... Nu esti obligata sa pronesti camera nici cand te asculta, e camera ta, casa ta, dispozitivul tau... scoala nu ti a dat nimic, faci ce vrei la tine in casa

| Etro explică (pentru StefanFlorea):

Asta ziceam și eu, mai ales ca daca pun telefonul sa mi se vadă doar fata ei nu ii convine ca vrea sa ma vadă mai bine.

| sierra1 a răspuns (pentru StefanFlorea):

" StefanFlorea : Si raspunsurile pe aici sunt proaste..."

mami, proastă e intervenția ta!

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Depinde de profesor. Ce, la școală când mergi te bagi sub bancă când vorbește profesorul? Așa este și în online. Vorbește profesorul și îți pune o întrebare e de bun simț deschiderea camerei. Părerea mea

| Savu4iosif a răspuns:

S pare ca da, s-a dat ordin de la ministrul educatiei si poti sa iti inchizi camera doar cu acordul profesorului.

| DaryaDari a răspuns:

Dacă răspunzi cerințelor profesorului, nu e necesar să deschizi camera. Așa știam dar nu te pune cu nebunii, în acest caz profa ta. Poziționezi camera în așa fel încât să ți se vadă doar capul și aia e.