| Ateistu a întrebat:

Sunt diferente intre Germana vorbita in Germania si cea vorbita in Austria?
Care tara este mai dezvoltata si mai puternica?
Dau funda

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intre limba literara, nu. Dar la ei sunt si diferite dialecte (ceea ce la noi nu gasesti. La noi sunt graiuri) in aceesi tara. De exemplu limba din nordul Germaniei se deosebeste de cea din sud. Ideea este ca se inteleg.

| Nonameagain a răspuns:

Germana nu este ca engleza (Angia si USA). Nu sint diferente.
Cit despre dezvoltare... cred ca sint oarecum egale. Diferenta este ca in Austria se intra mai greu decit in Germania; sint mult mai restrictivi.