| JiTerra a întrebat:

Sunt facultati pe specializarea informatica - engleza? ...Adica..cand spui informatica. spui matematica...nu este o facultate fara matematica dar totusi informatica? Sau cel putin sa se faca doar primul an matematica? happy

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista 2 variante mari si late

Facultatea de Automatica si Calculatoare
si
Facultate de Informatica (sau Mate-Info).

In ambele cazuri faci matematica serioasa doar in primul an, cu precizarea ca pe la AC mai exista si prin anul 2 vreo doua obiecte adiacente cu matematica gen matematici speciale.

Orice facultate serioasa de informatica nu poate elimina matematica si ecuatie, pentru ca matematica si modul de gandire este punctul de plecare in ceea ce inseamna intelegerea informaticii. De asemenea facultatea te prgateste pentru un spectru larg in ceea ce priveste informatica si anume prelucrare grafica, filtre samd... unde ai nevoie de multa geometrie si analiza matematica.

Exista la facultatea de AC si posibilitatea de predare in limba engleza daca asta c cauti, practic cursurile si laboratoarele sunt tinute in engleza

| neutrino a răspuns:

Nu poate exista informatica fara ( multa) matematica si exista si facultati de informatica in limba engleza, dar...tot cu multa matematica.