| anonim_4396 a întrebat:

Sunt grozav de revoltat pe unul din a 8. Nu pot să fac nimic din cauza lui.Nu pot să joc fotbal,să ies pe afară,pe coridor,nimic. Într-o zi,cred că mă voi bate cu el să se învețe minte.Dar nu știu mișcări de luptă.Și nici nu pot să zic alor mei, că are cu ce mă zice.Azi a venit la noi în clasă și a zis,, Haideți toți la fotbal, în afară de (numele meu)că-i slab (li eu care am un coleg care a este la 2 echipe de fotbal și dă pe lângă poarta goală, deși e la 3 metri și eu dau gol cu poarta goală de la celălalt capăt al terenului ).Nu-i corect,poate nu sunt așa bun,dar nici nu sunt slab,măcar știu da în minge.Tipul ăsta mă face depresiv,nu înțeleg de ce sunt mereu exclus, pur și simplu îmi fac familia de râs,nu mai suport. Ăsta are mereu chef de bătaie,cred că într-o zi îi sparg nasul,de vinde mă-sa la mine și îmi cere să-i plătesc operațiile, că atunci am belit-o.Nu știu ce să fac.Cred că cel mai bine e să mă mut la altă școală,că nu mai suport școala asta. Acolo la oraș măcar au camere de supraveghere, mai mulți copii, puțin mai civilizat decât la noi.Dar mai e așa mult până atunci ...Toată lumea mă înjură,eu nu fac nici un rău și ei? Îmi vine să mă îmbăt, le dau foc la case,apoi mă arunc în fața unei mașini și-am terminat-o.

Vă rog,un sfat, cred că toate aceste lucruri se datorează fiindcă am început să înjur, dar nu mai pot da timpul înapoi

31 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Rupe-l pe micut! Nu-ti trebuie miscari de kakarate. Un spray paralizant si i-l bagi in ochi cand se asteapta mai putin si apoi poti sa faci ce vrei cu el. Daca dai bine cu piciorul la fotbal, dai bine si cu el pe post de minge.
Pe urma suni la 112 si spui ca a sarit el pe tine si ninoooo-ninoooo-ninoooo vin politia, salvarea, presa, pompieri, forte speciale, SIAS, DIAS, BIAS, KBG, FBI! O sa fie o gala de kickbox come un evento di portata mondiale. In deschidere vor canta artisti cunoscuti.

| User23434 a răspuns:

La ce situație ai descris, înțeleg ca nu poți rezolva nici cu profesorii, nici cu parintii și tind sa cred ca nici cu ajutorul prietenilor. Încearcă de vorba bună o data, și vezi la ce se ajunge, dacă omul nu se înțelege, nu-l înjura și nu fa nimic, lasă-l pe el sa dea primul, după ai unda verde sa-l caftesti. Dacă o sa fie probleme, spui ca el a început și te-a lovit primul. O sa fie criticat răspunsu meu, dar măcar vorbesc din experienta, mulți care vor comenta probabil nu mai știu cum e situația prin scoli în 2019. E legea junglei...

| sayWhaaat a răspuns:

Daca esti hartuit fizic ( adica daca te bate sau se ia de tine in sensul ca te atinge fara motiv ) mergi direct la director. Spune directorului ca daca nu se iau masuri, urmatoarea data cand se ia de tine ii bagi un spray paralizant intreg in ochi, si ca nu glumesti. Daca se mai intampla ceva dupa ce vorbesti cu directorul, si nu se iau masuri, ia-ti la tine un spray paralizant, si cand se ia de tine baga-i-l in ochi, si dupa aia rupe-l in bataie, va fi legitima aparare si nu te mai atinge ala in viata lui, iti promit.

Multi adolescenti dezvolta probleme medicale dpdv medical, si nu sunt tratati, astia trebuie batuti pana merg la medic.

| adryang78 a răspuns:

Dragul meu, violența nu este NICIODATĂ o soluție. Da, dacă ești atacat și nu poți evita un conflict, atunci bineînțeles că te aperi. Chiar dacă nu știi cum, e de preferat să te păstrezi vertical.
Și să nu crezi că în școlile de la oraș umblă câinii cu covrigi în coadă. În fiecare comunitate se găsește câte o persoană negativă, orice pădure are uscături. Dar dacă sari la bătaie, va urma un șir neîntrerupt de conflicte și nu se va îmbunătăți cu nimic situația.
Ignoră-l, dă-i de înțeles prin atitudinea ta că îl disprețuiești și că te lasă indiferent răutățile lui. Păstrează-te superior. E de necrezut câte poți face când ai voință. Puterea vine din interior, din convingere și rațiune.
Dacă îți asumi riscurile și vrei să-i dai o lecție, asigură-te că se întâmplă în public, ca să ai martori, și NUMAI dacă el te lovește primul, sau încearcă. Ai grijă să nu-l înjuri, să nu-l jignești în niciun fel, să nu-l provoci, fiindcă inițiativa conflictului trebuie să vină de la el, iar atunci poate să vină și Dumnezeu, fiindcă vei fi în legitimă apărare.

| AllieAyl a răspuns:

Parerea mea este sa excluzi bataia. Daca o sa te bati n-o sa te mai intelegi cu colegii tai deloc. Eu spun sa incerci sa renunti la lucrurile pe care le fac altii gen bataie, injuraturi. Tie ti-ar placea sa stai in preajma unui bataus si a unui om care toata ziua injura? Nu cred. Asa si ceilalti. Incearca sa fi intelegator cu dorintele altora, tine cont de parerile celorlalti. Cand iti spui parerea ai grija sa nu o impui. Fii prietenos. Nu toti oamenii o sa te accepte, dar asta inseamna ca nu ai nevoie de ei. Chiar daca nu iti dai seama esti un om cu calitati, o persoana buna si ar fi pacat sa iti strici reputatia din cauza unui tip care vrea doar sa iti faca in ciuda. Incearca cate putin sa te imrietenesti cu cativa colegi. Faceti lucruri impreuna, iar daca vine tipul si ii cheama pe toti in afara de tine, poti lasa impresia ca oricum nu voiai sa joci cu el si ca vei juca fotbal cu oameni care chiar merita atentia ta. Nu iti bate capul cu persoane care nu merita. Incearca sa fii un om mai bun, placut. Atunci o sa vezi ca o sa reusesti sa iti faci prieteni. Dar toate astea se vor realiza....in timp. Nu uita ca esti o persoana minunata si nu pierde momentele frumoase din viata din cauza unor oameni trecatori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AllieAyl):

Fix acum m-a înjurat de mamă pe whatsapp. Deci...ÎL URĂSC, cu tot cu mă-sa

| AllieAyl a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i block, ce mai astepti? Rupe orice legatura cu el. Indiferenta doar mai tare decat un pumn. Daca vei continua sa raspunzi...ii vei face jocul. Crede-ma, indiferenta doare mai tare. Incearca sa nu il mai bagi in seama si sa razi de el cand zice ceva.isi va da seama ca nu ii mai faci jocul si ca devine penibil. Incearca macar... daca nu merge ce ti-am zis, opreste-te si fa lucrurile cum crezi tu mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AllieAyl):

Nu-l am la contacte, a luat telefonul unui prieten de al meu și m-a înjurat

| AllieAyl a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu-i mai raspunde si gata

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Spray paralizant si o mica bara de otel. pupa-l cu ranga pe dintisori. Daca nu te descurci venim noi si te ajutam. Sarim cu flori pe el si il acoperim in paie ude.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ywar):

E și de unde pot lua eu spray? Că vine cu mă-sa la mine

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-l comanzi pe net! Ciordesti cardul lu' mama/tata, achiti, vine acasa folosesti spray pe micut. happy Si o bara metalica!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ywar):

N-am nevoie de chestiile acestea. Știu că mai glumim, mai râdem, dar la probleme de genul, cer seriozitate

| ywar a răspuns (pentru ywar):

Exista ba eti care il fac ieftin! happy pac-paaac-paaac si au parlit omu', aaah am vrut sa zic porcu' ca e de sezon.

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci te va injura... ii dai voie sa te injure? Eu l-as ataca inainte de sarbatori. Cu ce e la voi acasa acolo mai la indemana: coasa, furca?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ywar):

Tu-ți bați joc de mine

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu tata, eu vreau sa te ajut!

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai frate ce facem? il facem sau nu? Hai sa facem un plan sa-l belim pe comunist!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ywar):

Nu mă interesează ce zici, nu meriți să fi campionul zilei, nu-mi pasă.Eu vreau să cer ajutor, și tu ești rău cu mine.Deci cum am spus,le dau foc la case, apoi mă arunc în foc, dar mai întâi beau de mor, ca să nu simt durere.Eu vreau să mă împrietenesc cu ei, dar m-au respins. Nu mă interesează de asta, ci de faptul că-și bat joc de mine. Nici nu mai înțeleg de ce mai merg la școală, cred că doar din frică

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AllieAyl):

Da la școală? Dacă vine-n grup? Că așa singur nu le fac față, și nici prietenii mei nu se bagă, că ei sunt prieteni cu agresorii ăștia.Ce mai viață, mai bine nu existam! Așa e în Romania, cea mai panaramă țară

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru adryang78):

Dumnezeu nu mă apără, și nici nu a făcut-o. Urăsc românia, cât de încet trece timpul până pleacă ăsta la liceu.Mă-sa e o pârlită

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sayWhaaat):

Ce măsuri să iau? Să ajung iar pârăcios, să fiu izolat de ceilalți? Să mă bată mama da ce mai viață urâtă am și eu, oare de ce mai exist? Mai bine mă sinucid decât să sufăr

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru User23434):

Eu sunt în sat, nu în junglă.Dar văd că viața este tare rea, cel mai mare dușman.Nu pot fi șmecher deloc cu el,când mă pregătest, am o grămadă de replici și acțiuni pe care mi le impun să le fac cu el, dar apoi, BOOOM! S-or dus toate pe apa sâmbetei.Ce mai copilărie am și eu, voi suferi rău de asta!

| anonimg a răspuns:

Viața n-are legătură cu ceilalți oameni. Nu ei ne-au făcut, și nu ei ne dau de mâncare. Ba încă Biblia ne învață să stăm departe de oamenii cu caracter infam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Degeaba,dacă ei singuri vin la tine

| LorenzoRon a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplul fapt ca esti mai retras, ii face pe ei sa vina langa tine si sa faca misto de tine.

Asta pentru ca ei au impresia de copii de clasa a 8-a, ca oamenii retrasi sunt automat si slabi.
Dar vor invata ei pe parcursul vietii ca de multe ori oamenii tacuti stiu multe, dar spun putine, cum probabil esti si tu.

Sfaturile ti le-am dat in celalalt topic, nestiind de existenta astuia. Acum am ramas impresionat de cat de mult esti afectat de cele intamplate.

Ramane valabila ideea sa le intorci toate vorbele.

Tine-ma la curent cu ce se intampla maine.

| DarthNiger a răspuns:

Si eu am patit o situatie similara doar ca eu eram in clasa a IX-a, un coleg din clasa mea nu putea sa ma ''inghita'' sa spun asa si mereu gasea ocazii sa ma insulte sau sa ma imbranceasca, eu de felul meu sunt mai retras si imi vad de treaba mea, nu imi place sa ma cert sau sa ma impun cu pumnul in fata altora, toata treaba asta a durat cam cateva luni, pana cand nu am mai suportat si intr-o zi l-am luat la bataie in clasa de fata cu colegii, era in timpul unei pauze si nu erau profesori, l-am impins peste banci si i-am tras cativa pumni in fata si la cap, nu a apucat sa reactioneze fiindca nu se astepta sa il lovesc, l-am lovit doar de cateva ori deoarece am reusit sa ma controlez in momentul ala, fiindca daca nu ma controlam, probabil l-as fi batut si mai rau si se ajungea la alte lucruri si de atunci de cand l-am batut pana cand am absolvit liceul, nu a mai indraznit sa se mai lege de mine, incepuse chiar sa ma salute mereu cand ma vedea, din cate se pare si tu esti intr-o situatie similara, daca el nu te agreseaza fizic, atunci nu o face nici tu, pentru ca tu o sa pici vinovat fiindca l-ai atacat primul, insulta-l si tu, provoaca-l ca sa ai ocazia sa te aperi, de asemenea, asta ar trebui rezolvat in afara scolii, te poti bate cu el cat vrei, dar nu la scoala fiindca risti sa fi prins.

| User23434 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat timp ai apa curenta, electricitate, căldură și mâncare viata e frumoasa. Nu vorbi prostii de genul, ca poate te mai și crede careva, de la spus pana la făcut e cale lunga. Mai bine indura decât sa faci ceva ce regreți după

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ma-sa stie cum se poarta el? Ce parere are? Cu dirigintele/diriginta ai discutat? Scoala aia are cumva psiholog? Presupun ca nu. Parintii tai ce zic?

| sayWhaaat a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti aperi drepturile nu inseamna sa fi "paracios", si de ce ti-ar pasa daca esti marginalizat de idioti, oricine te-ar izola din asa ceva, nu ti-a fost prieten niciodata si nu merita sa-i tii in preajma ta nici 2 secunde.

Baiatu', eu am fost in situatia aia, ti se pare ca esti "special", nu mai vezi lumina de la capatul tunelului, ti se pare ca nu exista rezolvari.

Problema nu e la idiotii care se iau de tine, cu parere de rau iti spun ca idiotul cel mai mare esti tu, ca nu ti la tine, la propria persoana, nici macar indeajuns de mult incat sa-ti aperi DREPTURILE TALE.

Nu mai fi copil capcaun si mergi la director, treci peste rusine, treci peste frica de a fi marginalizat de copii cu probleme la cap, si daca nu te rezolva ti-am spus ce sa faci. Poti sa te transferi la alta scoala dar sunt sanse mari sa fie degeaba, ca si acolo vor fi copii prosti, care-i miros pe astia slabi, patetici ca tine, care nu-si apara drepturile, tinte sigure, si se vor lua de tine.

Asa a patit gagicamea intr-a 12-a, ca si tine, nu-mi spunea ca i-a fost rusine si cand mi-a spus, intr-un final, am certat-o rau de tot, si i-am spus ca daca mai se lasa calcata in picioare de cineva am terminat-o, dupa care am mers la ea la scoala direct la director, i-am spus ca daca o mai baga cineva in seama in scoala aia, oricine, dau cu masina peste el.

A doua zi, bineinteles, a avut probleme cu unii colegi, pentru ca era intr-o scoala de **** cu profesori vai mama lor, a mea m-a sunat si mi-a spus, am asteptat sa iasa in pauza la magazin si i-am alergat efectiv cu masina pana s-au pisat pe ei, si l-am si prins pe unul am intrat in el, bineinteles nu aveam viteza mare. Pe altul l-am prins si am dat cu bata-n el pana si-a uitat numele din buletin. Se cacau aia pe ei ca sa vezi daca afla nu stiu cine, am mers direct in cancelarie si i-am spus asa: " acum stiti ca ma tin de promisiune, urmatoarea data o sa incep sa rup membre, ma repet, nu vreau sa mai vorbeasca NIMENI cu iubita mea, in afara orelor de curs".

Nu am mai avut probleme niciodata dupa aceea, nici un baiat nu i-a mai spus nici macar ceau, s-au **** pe ei "durii liceului".

Repet, apara-ti drepturile, ca nu ti le va apara nimeni niciodata, daca ai parinti idioti, si daca ai problemele astea, banuiesc ca ai.