| Lustra a întrebat:

Sunt in cautarea unei facultati, iar in urma unui proces lung de cautat specializari, cursuri si programa, am ajuns la concluzia ca s-ar putea sa nu fac fata mai nicaieri.Hai sa o luam cu situatia actuala si pe urma recomandari din partea voastra:

4 ani am fost si sunt la profil tehnic, electronica, adica multe materii in domeniu presupunand fizica si matematica M2.
Fizica, partea de curent cel putin, mi-a placut foarte mult inca de mic. 4 ani am avut diriginta de fizica care preda foarte bine. Cam 3 ani am avut medii de 9-10 la fizica ( dupa mine, fara bunatate ar fi fost un 7 ).
MATEMATICA, in schimb, aici e o problema.Notiunile din generala nu existau la inceperea liceului DELOC, dar m-am mobilizat in asa fel incat invatam, faceam temele si scoatem note de 6-7 la lucrari (fara prea mult efort, ca prea mult strica).

Personal, m-am gandit sa dau la ETTI la Iasi, dar am inteles ca se mananca multa matematica.
Pe scurt, incerc sa caut (daca exista) o specializare in electronica (parte hardware), Fizica, dar in acelasi timp undeva unde nu se face intensiv matematica.
Poate nu e asa de greu, poate sunt prea paranoic si aspru cu mine, poate nu-i dracu asa de negru, dar moment cam asa vad eu ca sta treaba.
Daca aveti voi alte sugestii si pareri, chiar va rog sa-mi lasati mai jos. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am facut o facultate de inginerie si pot sa spun ca a fost groaznic. Groaznic pentru mine. Mie nu mi-a placut matematica, stiam matematica de liceu, aia pentru bac, am luat si nota mare la bac. Dar cand am ajuns la facultate parca matematica se schimbase la 90 grade, era ceva abstract si foarte complicat. Eu una nu am putut tine pasul si poc restanta la matematici 1 (asa se numea). Apoi dupa primul semestru am vazut in orar ca nu mai scria matematici si ce m-am bucurat, yeey am scapat. Surpriza, erau o gramada de materii care desi aveau denumiri care mai de care mai pompoase, tot matematica insemnau. Asta pentru ca inginerie=matematica, cel putin 70% din orice facultate de inginerie inseamna matematica. Asta a fost marele meu blestem, habar nu aveam de chestia asta cand m-am inscris la facultate. Nu mi-a placut, nu imi era drag sa merg la cursuri si seminarii, simteam ca nu inteleg nimic, apoi ramaneam in urma de nu mai stiam cum sa inteleg problemele alea. Si la examen se dau numai probleme.
Eu iti dau un sfat sincer si din experienta. Daca iti place domeniul ala si simti ca faci fata, invata pentru admitere si mergi acolo, daca dupa primul semestru sau primul an ai deja multe restante si simti ca nu intelegi si ca nu te descurci, atunci poti renunta. E mai bine asa decat sa te chinui, sa pierzi timp si bani.
Stii cum se spune, mai bine sa iti para rau pentru ceva ce ai facut decat pentru ceva ce nu ai facut.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Electronica are exclusiv Fizica Matematica Informatica. Nu poti sa nu stii una din ele.

In cei 4 ani de facultate ai timp mai mult decat suficient sa recuperezi orice notiuni pierdute din liceu.

| Lustra explică (pentru Frank51):

Asta daca trec in anul 2. Unde vine intrebarea: cat de greu e primul an la matematica? Faptul ca am facut mate M2 si am avut note de 6-7, ma face sa cred ca orice specializare ce presupune matematica e imposibila pentru mine.

| Frank51 a răspuns (pentru Lustra):

Si eu eram slab in liceu(pentru ca nu aveam planuri prea mari), dar asta nu m-a împiedicat să fiu foarte bun in facultate. Totul ține de tine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca nu iti place matematica si nu te descurci te sfatuiesc sa NU mergi pe inginerie sau info, adica nu pe stiinte exacte (ar merge facultatea de chimie ca acolo matematica e foarte usoara, daca iti place chimia bineinteles).
Trebuie sa ai in vedere si ce se cere pe piata muncii ca pana la urma scopul tau e sa nu mori de foame si sa ai si tu cu ce plati macar o intretinere. Ca daca te duci la istorie sau filosofie si chestii din astea te stergi cu diploma la fund daca nu vrei sa te faci profesor.

Eu as zice limbi straine daca ai putea face fata, sunt accesibile aproape oricui si se platesc foarte bine (dar nu engleza si franceza ca pe astea le stie toata lumea, ci o limba rara, sau 2 daca te tine).

| Lustra explică (pentru Furnicuta000):

Matematica, asta vreau sa stiu mai indetaliat de la cineva din experienta.Nu pot spune ca am murit dupa matematica, dar nici ca mi-a displacut complet si n-am inteles o boaba. Am avut note de 6-7. Iar asta nu stiu cat de bine sau cat de rau este acolo si daca pot face fata sau daca pot tine pasul, daca intelegi ce zic.
Cat despre chimie, m-am axat mai mult pe Fizica in locul ei, avand si mai multe ore, module de fizica, diriga de fizica si placerea de a invata aici. De-mi puneam la punct chimia de a X-a, ma uitam direct la medicina si aia eram.
Dar, prin eliminare, am ajuns la concluzia ca asta ar singura optiune favorabila, sa urmez ceva tehnic: electronica, hardware, fizica, telecomunicatii etc.M-am uitat si pe niste cursuri de electronica anul I acolo si mi se pare super cunoscut si relativ usor la ce ma asteptam, notiuni predate si intalnite foarte des in liceu sincer. O sa vorbesc si cu profesorii, poate ma lamuresc pana la urma.

| Lustra explică (pentru Furnicuta000):

Pai, daca vorbim de "inginerie", termenul in sine, nu il regasesc nicaieri unde vreau sa dau eu. Pentru ca atat de inbecil sunt, nu mai fac prea mare distinctie una cu alta la cate denumiri gasesti in domeniul asta, si mai cate am facut la scoala.

Facultatea se cheama cam asa : "Electronica, Telecomunicati si tehnologia informatie" (ETTI), asta la Iasi, unde sunt specializarile de : Electronica aplicata (hardware si Fizica multa din ce am inteles de la alti absolventi), Tehnologii si sisteme de telecomunicatii si Microelectronica/optoelectronica/nanotehnologii). Unde in anul 3 alegi pe ce vrei sa mergi mai departe din astea 3 specializarii.
Cat despre admitere, sunt 295 locuri la buget vad, si intrii cu dosarul (100% MB), cam singura facultate de genu cu care intrii fara admitere din ce-am vazut.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Lustra):

Ok. Mergi acolo. Ti-am zis ca denumirile nu au nicio importanta. Facultatea aia e o facultate de inginerie. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, o sa vezi si singur cata mate se face.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Lustra):

Eu am facut o facultate de inginerie si pot sa spun ca a fost groaznic. Groaznic pentru mine. Mie nu mi-a placut matematica, stiam matematica de liceu, aia pentru bac, am luat si nota mare la bac. Dar cand am ajuns la facultate parca matematica se schimbase la 90 grade, era ceva abstract si foarte complicat. Eu una nu am putut tine pasul si poc restanta la matematici 1 (asa se numea). Apoi dupa primul semestru am vazut in orar ca nu mai scria matematici si ce m-am bucurat, yeey am scapat. Surpriza, erau o gramada de materii care desi aveau denumiri care mai de care mai pompoase, tot matematica insemnau. Asta pentru ca inginerie=matematica, cel putin 70% din orice facultate de inginerie inseamna matematica. Asta a fost marele meu blestem, habar nu aveam de chestia asta cand m-am inscris la facultate. Nu mi-a placut, nu imi era drag sa merg la cursuri si seminarii, simteam ca nu inteleg nimic, apoi ramaneam in urma de nu mai stiam cum sa inteleg problemele alea. Si la examen se dau numai probleme.
Eu iti dau un sfat sincer si din experienta. Daca iti place domeniul ala si simti ca faci fata, invata pentru admitere si mergi acolo, daca dupa primul semestru sau primul an ai deja multe restante si simti ca nu intelegi si ca nu te descurci, atunci poti renunta. E mai bine asa decat sa te chinui, sa pierzi timp si bani.
Stii cum se spune, mai bine sa iti para rau pentru ceva ce ai facut decat pentru ceva ce nu ai facut.

| ConnorRK800 a răspuns:

Am sesizat ca esti fixat, intr-un mod conclusiv, pe ideea de a 'face o facultate'. A devenit cumva facultatea obligatorie si nu sunt eu actualizat? Facultatea nu ilustreaza si nici nu va ilustra un factor esential si decisiv pentru viitorul tau, avand in vedere ca exista diverse forme de specializare in diverse domenii rentabile, unele fiind mai rentabile decat orice aspect al unei facultati anume, precum a invata o meserie, de exemplu: instalator, electrician, sudor, mecanic, etc. Meseriile respective sunt, actualmente, in high-demand si extrem de profitabile, si asa vor ramane pentru urmatorii 30-40 ani; pe langa acest aspect, poti dispune de un venit de inceput destul de OK (aprox. 2200-2500 lei net) ajungand, in functie de experienta si evolutie profesionala, la venituri de 3700-4000, chiar peste (variaza de la firma la firma). Eu le percep ca pe o oportunitate pentru mine, pentru tine si pentru multi altii. It's worth giving a try.

| ConnorRK800 a răspuns (pentru ConnorRK800):

Daca, inca iti doresti sa urmezi o facultate, iti sugerez, pentru comfortul tau mental, sa nu iei in considerare o facultate cu specializarea bazata pe uman (profil uman) deoarece, este o chestiune mai mult de posibilitate decat de probabilitate pentru a ajunge somer sau mai rau.

| Lustra explică (pentru ConnorRK800):

Asta stiu prea bine, si avand in calcul aspectul asta, ajung la concluzia ca n-am prea multe variante: Filo, istorie, geo, arta, si alte jucarii de genu mori de foame, Chimia nu ma pasioneaza ca m-am axat pe fizica, si chiar si asa e concurenta mare la medicina. Comert, vestimentatie, textile, alimentatie si alte de tip servicii nici aici nu-i ceva pe termen lung. Cam asta ar fi singura optiune, la tehnic pe electronica, Hardware, Fizica, depanări etc. Sa vad cum ma mobilizez cu matematica anul asta, in asa maniera sa trec primul an ( am inteles ca primul an de regula e mai greu dupa merge mai usor )