| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 10 a la profil mate~info si vreau sa ma transfer la stiinte ale naturii. Vreau sa va intreb urmatoarele:
1.Este mai usoara matematica de la stiinte ale naturii decat cea de la mate~info?
2.In clasa a 11a si a 12a nu mai fac informatica deloc?
3.La stiinte se pune acccent pe chimie si biologie?
4. Celelalte materii de uman raman la acelasi nivel de dificultate ca la mate~info?
5.Nu mai sunt obligat sa mai dau bacul la informatica?
6.La ce se da bacul?
7.Ce facultate pot sa imi aleg dupa terminarea acestui profil?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Da, matematica de la profilul de stiinte ale naturii, este foarte usoara.
2. Daca te transferi la stiintele naturi, nu mai faci deloc informatica
3. Nu stiu
4. Nu, la stiinte ale naturii nu mai dai bacul la informatica
6. Romana, mate si biologie sau alegere chimie ori fizica.
7. Nu este nevoie sa dai la nici o facultate dupa terminarea liceului, ca oricum nu vine cu loc de munca asigurat. Dar poti face un curs postliceal, de meserii.

| WhiteLife a răspuns:

La mate-info se face mate M1, iar la științe M2 (mai ușoară). Din ce știu eu se mai face cate o ora de info pe săptămână în a 11-a și a 12-a (cate bio faci la mate-info în a 11-a și a 12-a), dar poate diferi de la școală la școală. Da, la științele naturii se pune accent pe bio și chimie, cum la mate-info se pune accent pe mate și info. Celelalte materii da, inclusiv romana, fizica, rămân la același nivel. Nu ești obligat nici la mate-info sa dai BAC-ul la info. La profil real BAC se da la: romana, mate și alegere între: fiica, chimie, bio, info. Diferența este că la mate la științe dai M2, nu M1, atâta tot. Nici bio, nici romana, nici info nu sunt mai ușoare la BAC la niciun profil. Materiile sunt la aceeași dificultate la clasă. După ce termini acest profil poți alege orice facultate, nu contează profilul la nicio facultate. Contează media de la BAC daca nu dai admitere și nota de la examenul de admitere daca o dai. Eu am terminat mate-info și fac Farmacie acum, știu colegi care au mers la ASE sau de la filo care au mers la medicina, nu are absolut nicio importanță.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5. Nu esti obligat sa dai bac-ul la info, ci o teza. La mate-info dai anual teza la romana, matematica, info + o materie la alegere dintre bio, fizica si chimie. La stiinte ale naturii dai romana, mate si la alegere 2 dintre urmatoarele materii: bio, fizica si chimie.