| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a la profilul filologie, si imi doresc sa intru la Facultatea de Medicina.Eu de la anul nu voi mai face biologie, matematica, chimie si fizica, iar de aceste materii voi avea mare nevoie la facultate.
As putea sa raman la acest profil, si sa incep sa fac pregatire la respectivele materii, insa, exista posibilitatea de a ma transfera, la profilul real-specializarea stiintele naturii, la inceputul clasei a 11-a.
Am cateva carente in aceste stiinte, insa, cred ca pot recupera.
Tin sa precizez ca la filologie sunt nevoit sa memorez o cantitate mare de informatie, de cele mai multe ori inutila, si este "stresant", in timp ce la "real" am inteles ca nu se va intampla asta, avand in vedere natura materiilor studiate.
Credeti ca ar trebui sa ma transfer?

5 răspunsuri:
| ♥.Sagemix a răspuns:

Eu as zice da. Asta daca esti sigur ca vrei sa urmezi medicina. Nu are rost sa incepi sa faci o pregatire, cand aceeasi materie o poti studia la liceu. Pregatire poti sa faci in clasa a 12a pentru a`ti acoperi carentele, cum le numesti tu si sa fii pregatit pentru facultate.
Eu, una in locul tau m`as transfera. big grin

| Ana-Maria94 a răspuns:

Eu zic, ca ai facut o mare greseala ca nu ai mers de la inceput a stiinte, acum o sa-ti fie greu, dar daca te descurti te poti transfera.bafta

| Clara_6276 a răspuns:

Da! Optiunea cea mai buna e sa te transferi![cel putin dupa parerea mea]. Anii de studiu pe care ii vei face la profilul "stiinte ale naturii"te vor ajuta foarte mult, mai ales daca vrei sa dai la facultatea de medicina.Cum zceai si tu, toti ajunge cu materia la zi dupa care sa te mentii.
Bafta:*!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100%trebuie sa te transferi. daca iti place biologia si chimia de ce te-ai bagat la profilul ala de caca? ce credeai ca o sa faci mai departe cu romana?

| chitaramea a răspuns:

Transferate ca nu ai cum sa te duci de la filo nu te primeste no one