| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 11 a la mate info.Am 3 note la mate si imi trebuie minim 4.Am 2 note la info si imi trebuie minim 4. Posibilitate sa mai primesc note nu mai am.Ce o sa se intample?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic, iti incheie media cu 2 note, avand in vedere prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două.
(4^1) În anul şcolar 2020-2021, prin derogare de la prevederile alin. (4), numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru."

| ReZiSTorr a răspuns:

Nu te incheie la cele doua materii si mai are posibilitatea sa te incheie in primele 3 saptamani ale semestrului al doilea

| Noturbusiness a răspuns:

Anul acesta sunt condiții speciale. Se pot încheia mediile cu numărul minim de note(adică doua note). Deci stai liniștit, ai destule note!

| anonim_4396 explică (pentru Noturbusiness):

Corect