| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 11a, profilul mate-info si pot sa spun ca imi place informatica, am inclinatie spre aceasta si sunt dispusa sa invat pentru viitorul meu. Vreau sa decid de anul asta ce facultate vreau sa urmez si am nevoie de ajutor.Ambele facultati sunt din Iasi (in caz ca conteaza).
-Automatica si Calculatoare / Informatica
Vreau sa mentionez ca sunt fata si nu ma omor dupa reparatii si alte lucruri ce implica mecanica sau electrotehnica. De aceea sunt confura in ceea ce priveste facultatea de AC, imi e teama ca nu o sa ma descurc pe acest domeniu.

As dori niste sfaturi (serioase ) de la cei care au trecut prin una din aceste facultati.(Pareri, Recomandati sau nu)
Va multumesc mult.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

AC nu inseamna reparatii si nici mecanica. AC inseamna, pe langa partea de programare software care se face si la Informatica, robotica (daca intri la sectia de Automatica ) sau programare embedded (proiectare si programare de microcontrolere) daca alegi prin anul 3 sectia de Calculatoare si nu cea de Tehnologia Informatiei.

Daca te intereseaza exclusiv partea de programare software atunci mai bine te duci la informatica

| Kyılε a răspuns:

Am un prieten acolo, anul al II-lea si lui ii place.