| Elegant a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a. Ma pasioneaza psihologia. Exista liceu de psihologie (sunt din VN, Focsani)?
Ce profil ar trebui sa aleg?

Cam cat castiga un psiholog?

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Profilul nu conteaza si liceu de psihologie nu exista. In schimb exista facultate de psihologie pe care trebuie sa o urmezi daca vrei sa fii psiholog.
Castig in functie de cati clienti are sau unde lucreaza, salariile difera mult.

| anamariarot a răspuns:

Nu există liceu de psihologie. La liceele cu filieră teoretică faci psihologie în clasa a 10-a, indiferent de profil. La real ai o oră pe săptămână, iar la uman 2 sau 3: 2 la filologie, 3 la științe sociale(cel puțin la mine la liceu așa era). Dacă îl alegi pe cel din urmă, o să dai și teză.

| asdfq a răspuns:

Nu mai exista. Existau licee pe profil sanitar unde făceai psihologie. În schimb poți studia tu acasă și din a10a pe lângă ore poți merge la olimpiada la psihologie​. E chiar o experiență faină. Vezi că îți trebuie medie mare la bac să intri la o facultate de psihologie.
Un psiholog câștigă în funcție de specializare și de locul în care lucrează. Pe particular câștigă destul de bine, dar deja e full de psihologi

| XxDinuxX a răspuns:

Nu stiu cat ar castiga un psiholog dar daca vrei sa fii unul te poti duce la mai multe licee asta depinde de medie pe profil(,, stiinte sociale") si dupa sa urmezi o facultate cu profil psihologic si gata sper ca am fost de ajutor