| GabiiiiiiFlorin a întrebat:

Sunt în clasa a-8a și cred că voi române corigent pe primul semestru deoarece am notele următoare:5, 3,3 și 2 in teză.
Plus că următoarele zile urmează un test și o ascultare.
Nu știu ce se întâmplă dacă rămâi corigent pe primul semestru, dacă rămân corigent pe primul semestru cu media 4 înseamnă că pe semestrul al 2-lea trebuie sa am media 6 cel puțin?
Și dacă rămân corigent cu media 4 pe primul semestru și pe al doilea iau 6 mai pot intra in examen?
(Vreau un răspuns cât mai rapid)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| hatzul a răspuns:

Intri in evaluarea nationala doar daca nu esti corigent sau repetent la o materie. In cazul tau, daca pe acest prim semestru iti iese media 4 ( medie de corijenta), atunci pe al doilea semestru trebuie sa iti iasa cel putin media 6! Apoi la final de semestru se face media generala a materiei respective unde se aduna cele 2 note din ambele semestre si se imparte la 2. In cazul tau 6+4=10:2=5...deci cam aceasta este singura sansa sa intri in evaluarea nationala, iti urez mult succes mai departe!

| GabiiiiiiFlorin explică (pentru hatzul):

Mulțumesc!

| GabiiiiiiFlorin explică (pentru hatzul):

Trebuie sa mai dau vreun test ori ceva in vara? eu așa am auzit
PS:nu am mai rămas corigent și sper sa nu se întâmple

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ramai corigent doar la sfarsitul anului scolar, daca media anuala este sub 5.
Daca media semestrului I este 4 atunci ai nevoie de media 6 pe sem.II si ai trecut anul, astfel ca vei intra la evaluarea nationala.

| GabiiiiiiFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Mersi

| GabiiiiiiFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu trebuie sa mai dau niciun test ori corigenta in vara nu?
Habar nu am, este prima oara și sper sa nu se întâmple

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabiiiiiiFlorin):

Daca media anuala este cel putin 5 nu mai trebuie sa dai nici un test, deoarece ai trecut la materia respectiva.