| yoNicole13 a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si semestrul acesta am luat 5 la teza de la matematica. Nu vreau sa se inteleaga ca sunt proasta, nu; la restul materiilor am note foarte bune dar nu ma pricep la matematica. Mama mi-a spus ca cu astfel de note la mate nu am sanse sa trec examenul. Daca incerc sa fac ex acasa nu am de unde sa stiu daca sunt bine sau nu, meditati stiu sigur ca o sa iau cu sau fara vointa mea insa nu stiu daca m-ar ajuta cu ceva. Va rog sa imi spuneti ce sa fac. Stiu ca nu cer ceva usor dar trebuie sa existe o solutie si pentru mine. Multumesc anticipat. Dau si funda. straight face

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Chiar daca s-a dat funda deja, ma gandesc ca e bine sa stii ca nu esti singura:)). Sunt intr-a 9a (la filo intensiv engleza) si era chin matematica in generala! Tot in sem 1 in clasa a 8-a am luat minunata nota 4 in teza.Media mi-a iesit 8.Si sa stii ca de multe ori nivelul de la clasa e mult peste ce se cere la examen, adica eu am dat peste un prof care facea exercitii de la olimpiada si de-astea cand majoritatea nu stiau sa faca mare lucru.Pentru examen eu zic sa te apuci de meditatii(era oribil cand venea profa la mine sa facem 2 ore de mate dar n-aveam ce sa fac, trebuia sa invat) si sa faci multe multe modele de teste.Este o culegere pe net cu subiecte 2011-2012:
http://mateinfo.ro/......-2010-2011
Are 90 de modele si raspunsuri.Eu zic ca merita.Numai atat am facut pentru examen, si am luat 8.60, care zic ca e o nota buna fata de 4 in teza.:))
O sa fie totul bine, nu te ingrijora.Si daca stii ca nu te prea descurci cu matematica, te rog, dar te rog, nu te duce la profil de mate-info.De obicei aceste persoane nu trec bacul la mate sau se milogesc de profi sa nu-i lase corijenti, pe cand la un profil umanist ai doar 2 ore de mate pe saptamana si faci 2 ani de mate, in loc de 4.Acum ar mai fi multe de zis...dar o sa vezi pe parcurs.Important e sa lucrezi mult ca sa treci examenul.Succes, iti tin pumnii pentru la vara!:)

| yoNicole13 explică (pentru AnnAnne):

Mersi mult! :* happy

| yoNicole13 explică (pentru AnnAnne):

Acum funda e a ta, pentru ca, chiar m-ai ajutat! :* happy

| AnnAnne a răspuns (pentru yoNicole13):

Multimesc mult de tot!big hug
Asa si speram, sa te ajute intr-un fel sau altul experienta asemanatoare prin care am trecut si sfaturile.

| yoNicole13 explică (pentru AnnAnne):

Apropo... de maine merg la meditatii. Mi-e cam frica dar sper sa ajute. big grin

| AnnAnne a răspuns (pentru yoNicole13):

Bravo, foarte bine faci! Probabil tu nu esti prea incantata( eu am inceput sa plang cand am aflat ca urma sa fac meditatii la mate), dar cand simti ca e prea greu sa faci fata sau nu mai suporti exercitiile repetitive, aminteste-ti ca vei face asta doar cateva luni, nu toata viata, si ca e pentru binele tau, ca vei trece de examen apoi vei putea alege sa nu te mai complici cu matematica la liceu(desigur, daca asta e ceea ce vrei).
Mi-ar placea sa stiu cum a fost prima sedinta de maine si sa-mi mai spui cum te descurci. Daca mai ai nevoie de sfaturi de la o fata care acum un an era in aceeasi situatie, stii unde ma gasesti.Succes!happy

| yoNicole13 explică (pentru AnnAnne):

Sincer, intr-un fel aspept ziua de maine dar pe de alta parte deloc. O sa te tin la curent cu ce se mai intampla! happy

| AnnAnne a răspuns (pentru yoNicole13):

Ei, cum a fost?big grin

| yoNicole13 explică (pentru AnnAnne):

Scuze dar nici ieri si nici azi nu am mai avut timp sa intru pe TPU. A fost bine, sa zicem. Din primul moment mi-a pus in fata o foaie cu exercitii pe care nu stiam deloc sa le fac insa cu ajutorul profesoarei am reusit sa le fac si la sfarsit mi se pareau simple si chiar mi-am pus intrebare: "pana acum de ce nu stiam sa fac?" laughing. La inceputul orei imi venea sincer sa plang si eram foarte speriata dar a fost bine. A spus ca vom lua toata materia de la cls 5-8 de la capat iar in zilele urmatoare o sa imi trimita un dosar cu teorie pe care sa il invat. Sper doar sa nu fie nevoie sa merg si in vacanta. happy

| shhhs a răspuns (pentru AnnAnne):

Nu stii, la biologie-chimie cate ore de mate se fac pe saptamana? iti dau vot :X.

20 răspunsuri:
| Deniisze a răspuns:

Incearca sa te meditezi atat tot ca sa treci examenul. Daca tu nu ai inclinatii catre partea reala atunci indreapta-te catre partea umanista!

| ღClauuღ a răspuns:

Mediitatiile sunt cea mai buna solutie, acolo v-a avea cine sa te corecteze, sa te invete si sa iti explice mult mai bine presupun decat daca ai face cu parintii acasa, asa ca sa nu iti fie frica de mediitatii kiss.

| Tavy100 a răspuns:

Eu sunt in clasa a cincea si ma incurca geometria, apoi a trecut si a inceput algebra, ideea e sa exersezi la partea la care te incurci dar sa nu o lasi pe cealalta, ca eu am exersat la geometrie si am pierdut la algebra. Trebuie doar sa exersezi mai mult si o sa progresezi, dar nu negrija celelalte materii.

| roxanarooxy a răspuns:

Nici eu nu ma pricep deloc la matematica.

| Bondarel99 a răspuns:

Uita-te la video-urile astea.O sa te ajute foarte mult:
http://www.youtube.com/user/profuldemate#p/u/666/2az7mdmsRTk

| Necunoscută a răspuns:

Ştii, matematica nu e accesibilă pentru toţi. Cred că n-ai fost foarte serioasă semestrul ăsta. Ar trebui să acorzi mai mult timp studiului. Poţi să faci exerciţii acasă şi să rogi o profă să te ajute la corectat. Sau meditaţiile, sigur te vor ajuta. Ai nevoie de mai multă concentrare happy

| mayumy a răspuns:

Hmm.cel ma bine ar fi sa faci meditatii.Dar sa te duci la cineva care explica pe intelesul tau...adica sa intelegi ce ti se explica...incearca sa faci exercitii din culegeri care au raspunsuri iar apoi te verifici dupa raspunsurile de la final.Altceva nu atiu ce sa iti spunstraight face

| mayumy a răspuns:

Stiu*...scuze happy

| Anesiss a răspuns:

Pai si eu sunt cls a-8-a si daca ai nevoie pot sa te ajut.Ar trebui sa mergi la meditatii, sigur ai nevoie.Incearca sa fiu foarte concentrata la ora si va fi totul bine.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iei o culegere de matematica MATE 2011-2012...este foarte buna si in plus are raspunsurile la sfarsitul culegerii. funda?

| phalas1 a răspuns:

Daca ai pretentii sa ajungi la un liceu bun, la un profil bun trebuie sa inveti mate... Nu mai e examen de capacitate cel putin eu sunt clasa a 9-a si la mine anul asta cand am dat evaluarea am luat 4, daca ai medie buna din 5-8 gen 7-8 poti sa iei 4 la mate sau cat ai noroc sa iei, se face asa notele de la evaluare se aduna si se impart la 2 de exemplu ca la mine 6 romana 4 mate = 5 media de la evaluare si media 5-8, a fost vreo 8 si mi-a iesit 6.81