| TxOcs a întrebat:

Sunt in clasa a12a servicii-tehnician in activitati de comert. si inca nu m-am hotarat la ce sa dau bacul(economie,geografie,psihologie, logica)..sau la ce facultate sa intru (m-am gandit la finante banci sau matematica dar nu sunt sigura.)
La ce ar fi mai ok sa dau bacul? inca oscilez intre geografie si economie..imi plac amandoua
Geografie este mai usoara dar daca vreau sa intru la o facultate de economie banuiesc ca va trebui sa dau la economielaughing

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai geografie, daca pici in caz. desi daca nu inveti pici doar. dai logica ai doar 10-15 lectii de invatat si iei 10 curat crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai hotaraste-te la ce facultate vrei sa dai. Fa ceva in viata asta ce-ti place, pentru ca iti va fi mult mai usor si in facultate si dupa ea cand vei munci in domeniul respectiv.

Dupa ce ai decis ce iti face placere sa faci in viata asta, alege-ti facultatea si de aici rezulta si la ce dai bacul.

Da bacul la ce materii iti vor folosi in viitoarea facultate si implicit in viitorul job.

O zi frumoasa iti doresc happy

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Daca vrei sa intri la facultate de economie da economie. E mai greu decat geografia dar iti prinde bine si unele facultati de stat care se mai respecta in tara aceasta s-ar putea sa iti ceara sa dai examen de admitere si atunci chiar iti va fi de folos.

| Impreuna_Invingem_1969 a răspuns:

Daca iti place ceea ce vei face, nici nu ai nevoie de facultate. Insa daca mergi la intamplare, asa cum vad, poti sa faci vreo 3 facultati, si vei avea acces redus pe piata muncii. Daca deciziile tale sunt aiurea, fara fundament emotional, fara o pasiune REALA pentru o meserie, facultatea e inutila. Deci vezi ce simti, si in functie de emotiile placute pe care ti le da o activitate sau alta, alege ce doresti sa faci in viata. Abia apoi alege facultatea.